Ostara – przesilenie wiosenne

 

ostara przesilenie wiosenne

Ostara to wiccańskie święto, które korzeniami sięga do tradycji wierzeń germańskich. Jego inną nazwą jest mały sabat. Termin tego ważnego święta pokrywa się z równonocą 21 – 23 marca. Święto to nazywane jest też Alban Eiler, czyli Światło Ziemi, Dniem Pani czy Festiwalem Drzew. Dla Słowian to Święto Jaryły czy Jare Święto.

Przesilenie wiosenne – radość

Ostara to początek wiosny. To odrodzenie życia i początek okresu płodności. To moment, kiedy dzień wygrywa z nocą, a światło z ciemnością. W tym czasie nowe zastępuje stare. To początek wiosny, która jest pełna życia i miłości, a jej efektem jest powstawanie nowych istnień. Ostara to festiwal światła, szczęścia i radości, której ma starczyć na cały następny rok. To czas, w którym trzeba cieszyć się z końca zimy i powrotu przyrody do życia.

Symbole Ostary

Najbardziej popularnym symbolem jest jajko. Wymieszane białko i żółtko to mieszające się ze sobą pierwiastki żeńskie i męskie. Podobnie jak w tradycji chrześcijańskiej, jajko symbolizuje nowe życie i odrodzenie. Mniej znane są symbole płodności – zające i króliki. Od nich wywodzą się zajączki wielkanocne, które są obecne na większości Świątecznych kartek. Wywodzi się to z legendy, według której Ostara uratowała przed śmiercią małego ptaszka. Bogini zamieniła go w zająca. Niestety, wciąż składał jajka. Zając zamienił tę wadę w zaletę. Malował składane jajka i ofiarowywał je Ostarze. Z tego powodu stał się jej symbolem.

przesilenie wiosenne ostara

 

Jak świętować?

Przesilenie wiosenne to okres radości i czczenia przyrody. Świętuje się je sadząc rośliny i zbierając zioła. Szczególnie ważne są gałązki wierzbowe z kotkami – zapewniają ochronę domu i rodziny przez całą wiosnę. Warto wykorzystać je też do omiecenia podłogi. Później wystarczy spalić wszystko, co zostało wymiecione. Ma to zapewnić oczyszczenie mieszkania z negatywnych emocji i energii. Koniecznie przystrój dom świeżymi kwiatami – czerwone tulipany zapewnią ci miłość, żółte żonkile – bogactwo. Pamiętaj, rozpoczyna się czas radości! Musisz się do niego przygotować, a twoje pozytywne nastawienie bardzo wpłynie na to jak przeżyjesz okres przesilenia wiosennego.

A może marzanna?

Zwyczaj tworzenia marzanny jest coraz mniej popularny. Czasami jeszcze przygotowuje się ją w szkołach, aby uczcić początek wiosny i przegonić zimę. Jej wykonanie jest też sposobem na pozbycie się swoich prywatnych problemów. Marzanna symbolizuje wszystko, co złe. To najprostszy sposób by wyrzucić ze swojego życia wszystko, co złe i cieszyć się światem po przesileniu wiosennym. Żeby przygotować marzannę potrzebujesz patyka, wstążek i kartek, na których napiszesz to, co przeszkadza ci cieszyć się życiem. Pożegnaj się ze wszystkim, co sprawia, że twoje życie nie jest wspaniałe. Nudna praca? Zbędne kilogramy? Problemy sercowe? Wszystko to opisz! Kartki owiń dookoła patyka i obwiąż wstążeczkami. To twoja mini marzanna, którą możesz utopić ku chwale Ostary. Najlepiej będzie jeśli wrzucisz ją do jeziora lub rzeki, ale pamiętaj – koniecznie wróć do domu inną drogą. Inaczej, stara bieda cię odnajdzie.

Dodaj komentarz