Turbiny wiatrowe i studnie w jednym

turbiny-wiatroweNiezwykła nowa koncepcja jest obecnie testowana na pustyni Abu Dhabi. Polega ona na dodatkowym używaniu turbiny wiatrowej do kondensowania wody z powietrza i pompowania jej do zbiorników dla dalszego filtrowania i oczyszczania.
Technologia ta została stworzona przez firmę Eole Water po tym jak jej założyciela Marca Parenta zainspirowała woda, którą mógł zbierać ze swego klimatyzatora w czasie gdy żył na Karaibach. Zaczął wtedy myśleć o sposobach, w jakie można by kondensować wodę z powietrza w obszarach pustynnych gdzie sieć energetyczna nie istnieje i tak narodziła się jego koncepcja turbiny wiatrowej.

Turbina wiatrowa o mocy 30-kW mieści i napędza cały system. Powietrze jest wciągane przez wentylację w stożkowym nosie turbiny i następnie podgrzewane przez generator do postaci pary. Para przechodzi następnie przez chłodnicę gdzie jest kondensowana i zbierana. Wyprodukowana woda jest następnie przesyłana rurami ze stali nierdzewnej w dół do zbiorników gdzie jest filtrowana i oczyszczana. Prototyp tej technologii jest zainstalowany w Abu Dhabi od Października i dziennie jest w stanie wyprodukować od 500 do 800 litrów czystej wody z suchego pustynnego powietrza. Eole Water twierdzi, że można zwiększyć produkcję wody do 1000 litrów (1 metr sześcienny) dziennie z systemem wieżowym. System wymaga do produkcji wody wiatru o prędkości 24 kilometrów na godzinę.

Technologia ta używa prostego procesu, z którym eksperymentowano w różnorodnych projektach ale ten jest pierwszym napędzanym turbiną wiatrową. Czynnik ten sprawia, że ta technologia jest w stanie wyprodukować duże ilości czystej wody w obszarach, które nie maja do niej innego dostępu bez własnej sieci energetycznej. Sprawia to, że projekt ten jest szczególnie obiecujący dla odległych wspólnot i miejsc dotkniętych kataklizmami. Eole znalazło już dwunastu partnerów przemysłowych do produkcji swoich turbin. Turbina Eole raczej nie produkuje nadwyżek energii, ponieważ większość swojej energii zużywa na kondensację wody, więc w miejscach przeznaczenia będzie ona prawdopodobnie łączona w pary ze zwykłymi turbinami przeznaczonymi wyłącznie do produkcji energii elektrycznej. A biorąc pod uwagę skażenie środowiska na pewno jest ona rozwiązaniem dużo bezpieczniejszym i wydajniejszym od znanych do tej pory studni kondensacyjnych.

Dodaj komentarz