Joga lekarstwem na zaburzenia psychiczne (Badania)

Joga-badaniaTemat Jogi na naszym portalu przewijał się nie raz, prócz artykułów rozmów na forum i podczas naszych audycji.
Jednak współczesna psychiatria również zaciekawiła się tym starożytnym indyjskim systemem ćwiczeń, badania opublikowane w magazynie Frontiers in Psychiatry przedstawiają 16 różnych niezależnych badań/eksperymentów dotyczących wpływ jogi na zaburzenia psychiczne.
Okazało się że faktycznie pomaga przy różnorakich zaburzeniach typu depresja, schizofrenia, ADHD czy problemy ze snem.

Joga jest jednym z sześciu filarów filozofii indyjskiej lecz na zachód joga przybyła pod postacią ćwiczeń fizycznych. W coraz bardziej zestresowanym zachodnim społeczeństwie Joga może być lekarstwem na dolegliwości związane z psychiką.Wtajemniczeni wiedzą jak joga może wpłynąć na nasze organizmy czy samopoczucie, jednak część społeczeństwa dalej ma duże opory przed zastosowaniem tej wschodniej sztuki.

Badania tego typu nie dość że potwierdzają ukryty potencjał jogi to może zachęcą niektórych do własnych treningów.Mimo pozytywnych (bo prawie 100%) wyników potwierdzających dobroczynny wpływ jogi to analizując badania są pewne ale.Mianowicie duża liczba badanych cierpiała na lekką depresję i nie wiadomo czy dobroczynny wpływ miała sama joga czy efekt interakcji społecznych, poza tym brakuje danych na temat osób cierpiących na ciężkie przypadki depresji etc.

Oczywiście nie wskazane jest zaprzestanie leczenia farmakologicznego i przerzucenie się na samą jogę bo jak wiadomo nie na każdego działa to w ten sam sposób, jednak trenowanie jogi jest wskazane jako dodatek do takiego leczenia lub kiedy zaobserwuje się pierwsze przejawy stresu warto jest poświęcić kilka-kilkadziesiąt minut dziennie na ćwiczenia.

Dodaj komentarz