Zbadane marsjańskie meteoryty potwierdziły, że kiedyś na Marsie istniały warunki do zaistnienia życia, tym razem badania potwierdził, że na Marsie znajdowały się duże ilości składników, które są ważnym elementem RNA i DNA.
„PLOS One” periodyk naukowy podał w swoim najnowszym numerze, że NASA wraz z grubą astrobiologów odkryła wysokie stężenia boru w marsjańskich meteorytach, które zostały znalezione podczas prac terenowych na Antarktydzie w latach 2009-2010.
Po oczyszczeniu próbek marsjańskich meteorytów z zanieczyszczeń ziemskich badania wykazały, że stężenie boru jest aż dziesięciokrotnie wyższe niż początkowo przypuszczano.
Zgodnie z aktualną wiedzą naukową oksoborany miały duży wpływ na początki życia na Ziemi, oksoborany zawierające aniony BO3, BO4 są bardzo ważnym elementem powstawania kwasów nukleinowych tj. RNA czy DNA.
Oksoborany zajmują się stabilizacją rybozy czyli składnika RNA które jest nośnikiem informacji genetycznej, prekursorem DNA – mówi James Stephenson z UHNAI.
Do niedawna nie było możliwości zsyntetyzowania RNA w labolatorium a co za tym idzie nie wiedzieliśmy w jaki sposób było możliwe aby cząsteczka „złożyła się” samodzielnie w naturze, teraz posiadamy technologię dzięki której taka synteza może nastąpić co pogłębią naszą wiedzę o tym procesie.
Ryboza czyli cząsteczki węglowodanu który jest łącznikiem podstawowych budulców kwasu rybonukleinowego bez tego nie było by możliwe zsyntetyzowanie się RNA, jak udowodniły badania dopiero dodanie oksoboranów skutkowało naturalną syntezą.
Do tej pory owa synteza była badana pod kątem ziemskim z osadów i glin jednak tym razem zdecydowano się przeanalizować obiekty pochodzące spoza Ziemi.
Tego typu odkrycie może sugerować, że kiedyś na Marsie nie dość że istniały warunki przychylne powstawaniu życia to może się okazać że owe życie istniało.Ziemia i Mars dawno temu miały ze sobą o wiele więcej wspólnego, wiadomo że Mars stracił dużą część swojej atmosfery i wody powierzchniowej z biegiem czasu lecz meteoryty znalezione na Antarktydzie pochodzą właśnie z tego pradawnego okresu, pochodzenie meteorytów określane jest na 700 milionów lat lecz przez zmienność skorupy ziemskiej powodowaną aktywnością płyt tektonicznych nie możliwe jest znalezienie tak dawnych osadów pochodzących z Ziemi – tłumaczy dr Lydia Hallis, współautorka badań.