Beltane – święto kwiatów

beltane święto kwiatów

Beltane, święto kwiatów – czym jest? To mało znane (niestety!) w Polsce święto obchodzone jest w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Wywodzi się z tradycji celtyckiej, w której to było jednym z najważniejszych i najstarszych świąt. Celtycki rok dzielił się jedynie na 2 części, jasną i ciemną, a święto Beltane było traktowane jako przejście pomiędzy nimi. Obecnie jest obchodzone jako Beltane Fire Festival.

Beltane – święto kwiatów

Noc ta miała dla Celtów gigantyczne znaczenie symboliczne. Według wierzeń dawnych Celtów w noc Beltane zasłona oddzielająca nasz świat od świata duchów natury jest bardzo cienka. Na czas jej trwania „zawieszano” prawa małżeńskie, była to noc miłości, płodności, radości. W tę noc odbywały się tańce wokół majowego słupa, a kobiety zbierały kwiaty, by upleść z nich wianki. Zbierano również głóg i inne rośliny, by udekorować nimi domy. W tym samym czasie mężczyźni zajmowali się przygotowaniem tzw. maypole, czyli pozbawionego gałęzi pnia drzewa (najczęściej z brzozy lub jesionu) wbitego pionowo w ziemię, przyozdabianego następnie białymi i czerwonymi wstążkami i zielonymi roślinami. Gdy pień był już przygotowany i przyozdobiony, ktoś wspinał się na jego szczyt, by umieścić tam koronę z kwiatów. Celebrowano w ten sposób powrót do życia pełnią sił, rozkwit, urodzaj Maypole miało symbolizować między innymi środek świata oraz jeszcze starszy symbol drzewa życia. Nad ranem, gdy święto się kończyło, wszyscy wracali do domów niosąc gałązki głogu. Po drodze zatrzymywano się przy wszystkich domostwach, zostawiając część kwiatów i otrzymując za to jadło i napoje. Tej nocy zmuszano też bydło, aby przeszło między ogniskami przed wyjściem na letnie pastwiska. Rytuał ten miał zapewnić stadom ochronę i płodność.

beltane święto kwiatów

 

Inne zwyczaje

Podobnie jak podczas obchodzonej przez Słowian nocy świętojańskiej, rzucano do strumyków i rzek wianki i girlandy, błogosławiąc w ten sposób rzeczne duszki. Innym rytuałem było przygotowywanie wypełnionego kwiatami i pre­zen­ta­mi „majowego koszyka”, by wręczyć go później ludziom chorym lub potrzebującym opieki. Zgodnie z wierzeniami podczas nocy Beltane należało także „naprawić granice”, czyli obejść swoją posiadłość i w razie potrzeby naprawić płoty czy ogrodzenia. Odbywały się również procesje i turnieje łucznicze.

Beltane dziś

Beltane – celtyckie święto kwiatów, choć wyparte przez chrześcijaństwo, obchodzone jest do dnia dzisiejszego w podobnej symbolice, gdyż nastąpiła jego reaktywacja przez rozmaite ruchy pogańskie i wyznawców religii wicca. Tego samego dnia, kiedy dawni Celtowie obchodzili swoje święto kwiatów – Beltane, obecnie organizowany jest w Edynburgu Beltane Fire Festival. Najważniejszym punktem tego święta jest kilkusetosobowa procesja, złożona z bębniarzy, pomalowanych na różne kolory półnagich tancerzy i tancerek i osób niosących zapalone pochodnie. W rytm bębnów tańczą oni rytualne tańce, mające czcić urodzaj ziemi i płodności, w których ważną rolę odgrywa ogień. Kontakt z ogniem miał w pradawnych czasach chronić od chorób i nieszczęść, i symbolizować kontakt ze słońcem.

Dodaj komentarz