Eksploracja kosmosu. Co nas czeka w 2020?

eksploracja kosmosu w 2020

Kosmos i jego tajemnice od zawsze fascynowały człowieka. Ta niezbadana przestrzeń to obiekt zainteresowania nie tylko fizyków, ale i astrologów, którzy w gwiazdach odczytują przyszłość. To bardzo wdzięczny temat do badań, a żadna osoba pragnąca żyć świadomie, dbając o swój duchowy rozwój, nie powinna przechodzić obok niego obojętnie. Co przyniesie nam rok 2020 pod kątem kosmicznych odkryć?

Eksploracja kosmosu – co nas czeka w 2020?

Loty komercyjne – turyści w kosmosie?

Podróże w kosmos od lat były marzeniem zwykłych ludzi, którzy nie mają na co dzień kontaktu z naukowymi badaniami. W dzisiejszych czasach staje się to wreszcie możliwe! Firma Blue Origin dzięki postępom dokonanym w poprzednim roku ma realny plan wykonania swojego pierwszego lotu tego typu już niedługo. Firma New Shepart po zorganizowaniu dotąd dwunastu udanych kursów utrzymuje również, że po niewielkiej liczbie kolejnych prób (które potwierdzą bezpieczeństwo tego typu przygód) istnieje realna szansa na wykonanie lotów turystycznych w kosmos jeszcze w roku 2020.

Pierwszy lot statku załogowego z Chin

Załogowy statek kosmiczny nowej generacji skonstruowany przez Chińczyków ma cechować się innowacyjnością. Azjatycki kraj wdraża projekt statku, który ma warunki do tego, by opuścić obszar kosmosu blisko związany z Ziemią w celu rzetelniejszego, szerszego odkrywania wszechświata. Statek nie posiada jeszcze nazwy, ale jest zapowiedziany już od 2016 roku, kiedy to odbyło się pierwsze testowanie roboczego modelu tego sprzętu. Na oryginał, mierzący dziewięć metrów długości, mają składać się moduł serwisowy i załogowy. Waga maszyny wynosi w przybliżeniu 20 ton, a na pokładzie zmieści się od czterech do sześciu członków załogi.

Choć statek w założeniu ma być załogowy, to na 2020 rok planuje się zorganizowanie próbnej misji bez załogi.


Przeczytaj także: Chiński Nowy Rok 2020 – jaki będzie?


„Słoneczna” misja

Wydarzenie to planowane jest przez Europejską Agencję Kosmiczną współpracującą razem z amerykańską agencją NASA. Misja Solar Orbiter w pierwszych dniach lutego wystartuje z kosmodromu Cape Canaveral. Sonda ta po pewnym czasie znajdzie się w bardzo niewielkiej odległości od Słońca i wykona fotograficzną dokumentację obydwu jego biegunów.

Odkrywanie Księżyca

Istnieją realne plany dotyczące wysłania lądownika Lunar Scout na obszar Księżyca w czerwcu bądź lipcu 2020 roku. Maszyna dotknie księżycowej powierzchni w okolicy bieguna południowego po to, by m.in. przebadać jego fakturę. Cel to pogłębienie wiedzy zdobytej dotychczasowo przez naukowców.

To jednak nie koniec – zaplanowano jeszcze wiele innych misji takich, jak np. wysłanie na Księżyc chińskiego lądownika z modułem powrotnym. Sprzęt przy odpowiedniej ilości szczęścia pobierze ze „Srebrnego Globu” ok 2 kg regolitu umożliwiającego przeprowadzenie doświadczeń i eksperymentów wzbogacających ludzką wiedzę. W przypadku powodzenia misji, okaże się ona pierwszym powrotem na Ziemię z księżycowymi bryłami od momentu misji Łuna 24 przeprowadzonej w drugiej połowie dwudziestego wieku przez Związek Radziecki.

Zdobycie skalnych próbek dzięki sondzie Hayabusa 2

Japońska sonda Hayabusa 2 obserwująca wytworzony mechanicznie krater na asteroidzie Ryugu od 2018 roku w końcu zakończyła badania teledetekcyjne i pozyskiwanie próbek materiału (ich masa ma finalnie wynieść ok. 10 gramów). Wraz z sondą na powierzchni planetoidy znalazły się również przesłania, nazwiska i prace plastyczne ludzi mieszkających na Ziemi zebrane przez Japońską Agencję Kosmiczną. Na grudzień 2020 roku planowane jest lądowanie kosmicznej maszyny na terenie Australii.


Interesujesz się kosmosem i nauką? Koniecznie zajrzyj do działu z literaturą popularnonaukową. dzięki któremu poszerzysz swoje horyzonty!


 

Dodaj komentarz