Wiele osób zastanawia się nad tym co to jest homeopatia. Nie sposób bowiem ukryć, że jest to pojęcie brzmiące dość enigmatycznie. Homeopatia w dużym skrócie to nic innego jak wykorzystanie naturalnych substancji w terapii różnych schorzeń. Jest to więc forma medycyny niekonwencjonalnej. Posiada ona zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.
Jaka jest historia homeopatii?
Niekonwencjonalną metodę leczenia, jaką jest homeopatia zapoczątkował niemiecki lekarz o nazwisku Hahnemann, który urodził się w 1755 roku. Warto dodać, że lekarz ten porzucił dla homeopatii medycynę konwencjonalną. Eksperymentował na sobie oraz na rodzinie i przyjaciołach, oczywiście za ich zgodą. Doświadczenia pomogły mu dojść do wniosku, że podobne należy leczyć podobnym. Tak powstała jedna z pierwszych i jednocześnie najważniejszych zasad homeopatii. Swoje rozważania teoretyczne oraz praktyczne dotyczące homeopatii, Christian Hahnemann zawarł w książce zatytułowanej Organom sztuki uzdrawiania. Podręcznik ten stanowi obecnie prawdziwą skarbnicę wiedzy dla osób, które praktykują homeopatię.
Jakie są podstawowe założenia homeopatii?
Jak już zostało wspomniane powyżej, jedną z najistotniejszych zasad homeopatii jest bez wątpienia ta mówiąca o tym, że podobne należy leczyć podobnym. W myśl tej zasady, pewne substancje w dużych stężeniach mogą zaszkodzić, ale te same substancje w mniejszym stężeniu mogą zniwelować objawy chorobotwórcze. Koniecznie należy wspomnieć także o teorii sił witalnych. Zgodnie z nią, człowiek nie może być zdrowy, jeżeli nie uwolni swojej energii duchowej. To właśnie owa energia posiada właściwości uzdrawiające. Bez tej energii, nawet terapia lekami homeopatycznymi nie przyniesie pożądanych rezultatów. Każdy, kto zastanawia się nad tym jak działa homeopatia, musi mieć na uwadze również to, że terapię zawsze należy dobierać indywidualnie. Każdy organizm jest bowiem inny i nie każdy jest w stanie uwolnić taką samą ilość energii witalnej. Wszystkie leki homeopatyczne przed zastosowaniem koniecznie należy również rozcieńczyć w myśl zasady minimalizmu, która jest kolejnym bardzo istotnym założeniem homeopatii.
Czy leki homeopatyczne są szkodliwe?
Kiedy homeopatia znajduje zastosowanie?
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym jakie choroby leczy homeopatia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że metoda ta pozwala na leczenie objawów wielu schorzeń. Przy pomocy homeopatii nie da się jednak trwale wyleczyć pewnych chorób, takich jak na przykład zawał serca. Bez wątpienia można jednak zdecydować się na terapię homeopatyczną takich schorzeń jak migreny, nerwice, choroby układu oddechowego czy różnego rodzaju schorzenia skóry. Leki homeopatyczne posiadają rozmaite formy. Są one dostępne w formie kropli, tabletek, a także płynów czy proszków. Najpopularniejsze są lekarstwa pochodzenia roślinnego, ale nie mniej znane są również leki mineralne czy zwierzęce. Aby terapia homeopatyczna mogła okazać się skuteczna, należy prowadzić ją pod okiem doświadczonego homeopaty. Nie sposób nie zauważyć, że efekty nie będą widoczne od razu. Należy na nie poczekać i systematycznie stosować zalecone przez homeopatę leki.