Cybernetyczne szkła kontaktowe dla Pentagonu

cyber-szklaDARPA – Agencja Badawcza Zaawansowanych Projektów Obronnych zwana czasem szalonym naukowcem armii amerykańskiej pracowała nad podobnymi urządzeniami dla żołnierzy już od jakiegoś czasu. Jednak delikatnie mówiąc poprzednie projekty w formie hełmów z wyświetlaczami były całkowicie niepraktyczne, zasłaniały pole widzenia i można ich było używać jedynie w pozycji siedzącej i najlepiej stosując bardzo wolne ruchy siedząc na zasilających go bateriach i chłodzeniu. Nowy wynalazek ma postać połączonego z komputerem przybocznym czy też osobistym wyświetlacza wbudowanego w standardowe wojskowe gogle ochronne, który wyświetla obraz na specjalnych szkłach kontaktowych noszonych przez żołnierza i informuje go o sytuacji niczym wyświetlacze w komputerowych strzelankach lub w filmie Robocop.

Szkła kontaktowe firmy Innovega wykonującej kontrakt dla DARPA i Pentagonu wyprodukowane zostały przy użyciu nanotechnologii i służą jako zaawansowane urządzenie skupiające informacje w gałce ocznej walczącego. Szkła same w sobie nie wymagają energii i mogą być bezpiecznie noszone, natomiast sam projektor w formie półprzezroczystego ekranu podobnego do celownika przeziernego z odrzutowców wbudowanego w gogle wymaga niewielkiego tylko zasilania.

Do ich powszechnego zastosowania w wojsku jest jeszcze prawdopodobnie długa droga, ale już teraz testy systemu są planowane dla sił specjalnych, które w szczególności potrzebują podobnych urządzeń. Firma Innovega twierdzi również, że ten system znajdzie zastosowania cywilne w tworzeniu rzeczywistości wirtualnej, pracy z komputerem, przy projektowaniu i tym podobnych sprawach.

Ten nowatorski system pozwala użytkownikowi skupić się jednocześnie na wielu obiektach, które są zarówno blisko jak i w oddali. Nie upośledza ani trochę postrzegania wojownika, pozwala nałożyć warstwę informacji na widziane przez niego pole zmagań, może nakładać w czasie rzeczywistym podgląd obrazu z dron zwiadowczych oraz z satelit, kierować zdalnie urządzeniami, wyświetlać rozkazy, mapy, oraz na bieżąco informować o rozwoju sytuacji i prawdopodobnie pozwalać na cyfrowe przybliżanie obrazu. Wrażenia z użytkowania systemu są opisywane jako ‘oglądanie 240-calowego telewizora 3D z odległości 3 metrów z zachowaniem ostrości obrazu. Google wychwalało ostatnio swe okulary do obsługi komputera, tymczasem amerykańska armia znacznie wyprzedziła tą technologię. Efekt używania tego systemu jest podobny do soczewek używanych przez Toma Cruisa w „Raporcie Mniejszości.”

Dodaj komentarz