Niemieccy naukowcy twierdzą, że za kilkaset lat Afryka stanie się całkowicie zalesiona a pierwsze sawanne obszary staną się zielone za 100 lat.
Roślinność na naszej planecie zależna jest od występujących w powietrzu cząsteczek CO2 – wzrost lub spadek tych cząsteczek zmienia florę naszej planety.
Poprzednie badania dotyczyły obszarów znajdujących się na półkuli północnej. Tym razem badacze z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem i z centrum naukowego zajmującego się badaniami zmian klimatycznych postanowili przyjrzeć się wpływowi wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze na roślinność i florę Afryki.
Z badań wynika, że Afrykańska flora i roślinność już zaczęła się przekształcać z roślinności sawannowej na leśną. Zmiany są spowodowane przekroczeniem poziom krytyczny zawartości CO2 w powietrzu.
Każda afrykańska sawanna może przekształcić się w innym czasie z powodu granic geograficznych dla różnych obszarów afrykańskich.
Krytyczne poziomy CO2 są w pewnym sensie mechanizmem obronnym przyrody na zbyt skokowe zmiany klimatyczne, taki mechanizm obronny pozwoli zwierzętom lepiej się przystosować do zmian, a nowa roślinność będzie pojawiała się po kolei.
Zmiany temperatur maja również duży wpływ na to które obszary pierwsze przejdą zmianę. Naukowcy zauważyli, że tereny gdzie na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano gwałtowny wzrost średniej dobowej temperatury, nowa roślinność pojawia się dużo wolniej.
Leśna flora pojawia się nie tylko na sawannach, lecz na całym obszarze Afryki, takie zmiany kiedyś następowały bardzo wolno, lecz teraz zmiany klimatyczne stały się bardziej dynamiczne i proces jest przyspieszony. Z wyliczeń wynika, że pierwsze lasy pojawią się za 100 lat.
Zmiany, mimo, że wydają się następować wolno to z geologicznego punktu widzenia są naprawdę szybkie zauważa Steven Higgins jeden z naukowców, który prowadzi badania. Wygląda na to, że nasze wnuki będą mogły oglądać lwy i żyrafy w zupełnie nowym środowisku.
Źródło: sciencedaily.com