Projekt 2045 – Nieśmiertelność… już niedługo?

2045Pojęcie nieśmiertelności znają wszyscy, z filmów Science-Fiction, Legend, religii lub nawet z gier.
Nieśmiertelność z nazwy odnosi się do różnych znaczeń, nieśmiertelność fizyczna, duchowa czy symboliczna.
Jednak czy możemy osiągnąć nieśmiertelność fizyczną i w jaki sposób by to się objawiało?

Jak się okazuje są ludzie którzy wierzą, że mogą uczynić ludzi nieśmiertelnymi, a co najciekawsze twierdzą że mogą to zrobić w przeciągu 33 lat.

Rosjanin Dymitr Itskow za pomocą nowatorskiej technologii chce zapewnić ludziom nieśmiertelność i zapoczątkować nową cywilizacje. Projekt, który nazywa się „Projekt 2045” poprało już 12 tys osób w tym naukowcy inżynierowie, przedsiębiorcy i multimilionerzy.

Pomysłodawca, który jak sam mówi jest filozofem i wizjonerem, w liście dla multimilionerów napisał: „Nadchodzi w życiu taki moment, gdy zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy nie udało się nam dokonać, na jak wiele spraw zabrakło czasu, a ile błędów chcielibyśmy jeszcze naprawić. Wszystko, co ceniliśmy i kochaliśmy, w jednej chwili staje się nieuchwytne. Dziś mamy jedyną szansę, by zmienić tę sytuację.”

Pan Dymitr zdaje sobie sprawę z ogromnych nakładów finansowych jakie są potrzebne do realizacji projektu ale przekonuje swoich fundatorów że dzięki temu zainwestują w nieskończone pomnażanie majątku w „nieskończonej” przyszłości dzięki nieśmiertelności.

Rosjanin przyjmuje, że za 33 lata ludzki mózg wraz ze świadomością i wszelkimi wspomnieniami będzie można utrzymać za pomocą cyfrowego hologramu, co pozwoli na kontynuowanie żywotu nawet gdy nastąpi biologiczną śmierć człowieka.

Swój cel osiągnąć chce za pomocą etapów, które opisał w swoim harmonogramie:

2045-big Wizjoner do 2020 roku chce umieścić ludzki mózg w sztucznym ciele, (czyt. Robocie)Później chce wypuścić na rynek pierwsze takie sztuczne ciało. Dymitr Itskow do 2030 przewiduje powstanie sztucznego mózgu, w którym możliwe będzie przechowywanie myśli i wspomnienia człowieka, następnie po 5 latach planuje umieszczenie sztucznego mózgu w robotycznym ciele.Końcowym celem jest stworzenie hologramu, czyli zastępczego nośnika dla ludzkiej świadomości i w 2045 roku przeniesienie do niego sztucznego mózgu z ludzką świadomością.

Projekt mimo kontrowersji jakie wnosi byłby wielkim sukcesem nawet częściowo zrealizowany. Samo przeniesienie mózgu do nowego/sztucznego ciała pozwoliłoby osobom całkowicie sparaliżowanym na powrót do fizycznej aktywności.

Jednak do tej pory przeszczep mózgu patrząc z punktu widzenia medycyny jest niemożliwy. Sama nasza wiedza o mózgu jest bardzo mała, z teoretycznego punktu widzenia możliwe by było skopiowanie wiedzy do sztucznego mózgu, lecz nawet nie mamy stu procentowej wiedzy w jaki sposób wspomnienia są zapisywane, nie mówiąc już o sposobie w jaki działa cała nasza kreatywność czy powstawanie nowych pomysłów, nie wiemy również jak przenieść świadomość skoro nawet nie wiemy czym ona jest i skąd się bierze czy w ogóle się skądś bierze, wiemy tylko, że jesteśmy jej świadkami.

Te i wiele innych kwestii według harmonogramu twórcy projektu chcą rozwiązać w niespełna 10 lat. Badacze i naukowcy uważają, że to co teraz wydaję się niemożliwe niedługo może stać się faktem biorąc pod uwagę powstanie internetu, bionicznych protez i innych przydatnych technologicznych rozwiązań jesteśmy coraz bliżej celu.

Oczywiście to nie jest jedyny projekt żeby osiągnąć fizyczną nieśmiertelność, istnieją projekty, które stawiają na biologiczną nieśmiertelność komórek.Nie wiadomo, który z projektów będzie pierwszy czy osiągalny, może wszystkie?

Moim zdaniem musimy dowiedzieć się, kim jesteśmy i czym jest świadomość żeby zrealizować jakikolwiek projekt poświęcony nieśmiertelności.

Na koniec jeszcze filmie promujący projekt 2045

źródło: 2045.com

Dodaj komentarz