Jak dziś w nocy szukać Perseidów?

Rój meteorówNa dzisiejsza noc, z 11 na 12 sierpnnia 2012 roku przypada maksymalna widoczność roju Perseidów. Spodziwać się można aż do 100 meteorów na godzinę, oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwolą. Na razie nad Białymstokiem niebo całkowicie zachmurzone, ale gdyby się do nocy rozpogodziło, to najlepsze warunki do obeserwacji będą tuż przed wschodem Słońca. Najlepiej wsiąść w samochód i odjechać jakieś 40-60 km od miasta, aby niebo było czarne jak atrament. W takich warunkach najwięcej można wypatrzyć „spadających gwiazd”. W zeszłym roku odjechaliśmy tylko 10 km, a i tak show był piękny. 

A gdyby jednak na niebie były chmury, zawsze można posłuchać echo meteorów przelatujących nam nad głową (a dokładnie nad Texasem w USA). Kosmiczne Radio nadaje 24h/dobę tutaj

W jaką część nieba skierować wzrok? Na Wschód. Ale Perseidy to nie jedyna atrakcja tej nocy, którą będzie można podziwiać patrząć na Wschód. Wenus, Jowisz i Rogalik Księżyca ustawią się w piękną koniunkcje, dodająć magicznej mocy tej nocy.

Poniżej mapka nieba, pokazująca gdzie szukać Perseidów, oraz koniunkcji Wenus, Jowisza i Księżyca. Rankiem 12 sierpnia Księżyc już będzie poniżej Jowisza.

 Mapa nieba 11 sierpcnia 2012

Udanego oglądania i nieba bez chmur!

Dodaj komentarz