W tym artykule chciałbym zawrzeć informacje na temat budownictwa i potencjalnego wykorzystania konopi do różnych zastosowań, jako że materiał jest obszerny powstaną kolejne części artykułu aczkolwiek postaram się w każdym zamieścić jak najwięcej informacji.
Informacje, które tutaj podam są zaczerpnięte z czasopism zajmujących się tą tematyką jak i z internetu, temat konopi staje się coraz bardziej popularny lecz kojarzony jest przeważnie z legalizacja konopi indyjskich, którymi nie będę się zajmował w tym artykule choć temat też jest interesujący i kontrowersyjny.
Coraz więcej informacji względem konopi (także konopi indyjskich) powoduje, że niektórzy ludzie widząc „Kolejne pozytywne skutki/działania konopi” myślą „No nie, ile można o tym czytać”. Racja, coraz większa popularność rekreacyjnego użycia konopi powoduje, że na samo słowo konopia/marihuana ludzie mają już dość tematu i nie wgłębiają się w niego.
Jednakże w tym artykule chce nawiązać do realnego i możliwego wykorzystaniu tego surowca do różnych celów.
Nie są to „jakieś tam rzeczy i akcje” które dzieją się gdzieś daleko lub są nowe bądź bardzo trudne wymagające specjalistycznej wiedzy, NIE!Ta wiedza istnieje już od bardzo dawna, wykorzystywana była tysiące jak nie miliony razy, nie jest w niej nic trudnego dla kogoś choć trochę obeznanego w budownictwie, dlatego postaram się wam przybliżyć sposoby i możliwości wykorzystania konopi w tym zakresie.Myślicie o budowie domu? Macie kawałek pola? A może też chcecie rozpowszechniać i szerzyć wiedzę na temat konopi?Tak czy inaczej zapraszam do czytania.
Wyhoduj sobie dom
Czy wiesz, że z jednego hektara uprawy możesz pozyskać aż 10 ton paździerza konopnego do produkcji materiałów budowlanych?Teraz już wiesz, paździerze konopne idealnie nadają się do budowli domów, w połączeniu z wapnem tworzy się dużo mocniejszy i lżejszy niż cement materiał do budowy, poza tym są odporne na ogień, wilgoć i nie dość, że przechodzą testy to wyznaczają ich nowe standardy, jest to dosłownie rewolucja w budownictwie.W Poznaniu na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego, powstał pierwszy w Polsce (lecz nie na świecie) dom z konopi. Testy jakie zostały przeprowadzone przewyższają jakościowo materiały obecnie stosowane. Testy biorą pod uwagę wytrzymałość materiałów, elastyczność, i efektywność energetyczną. Cały czas trwają badania nie tylko w Polsce w celu stworzenia jak najlepszej zaprawy konopnej, lecz już teraz dostępne sposoby przewyższają najbardziej popularne materiały do budowy.
Zaprawę otrzymuję się w połączeniu włókien konopnych i wapna o odpowiednich proporcjach, wapno jest czymś w rodzaju spoiwa. Dzięki temu połączeniu otrzymuje się materiał podobny do cementu lecz jest lżejszy, trwalszy i silniejszy.Użyć go można do wypełnień szkieletów budynków i prac wykończeniowych gdzie budulec świetnie spełnia rolę izolatora.
Do produkcji materiałów używa się również paździerze konopne, które równie dobrze nadają się do produkcji mebli, płyt izolacyjnych czy papieru bezdrzewnego, przy użyciu takich materiałów można tanim kosztem wybudować sobie przyjazny środowisku oszczędny oddychający ekologiczny domek.Za pomocą konopi możliwe jest uzyskanie kompozytów do wybudowania i wykończenia całego domu, ciągle trwają badania nad nowymi sposobami wykorzystania tych kompozytów których jest coraz więcej.
Chcieć znaczy móc
Domy z konopi w Polsce to nowość jednakże na całym świecie jest wiele firm zajmujących się budowlą z konopi w tym w stanach zjednoczonych gdzie uprawa nawet konopi przemysłowych jest nielegalna, a podobnie jak europejskie firmy mają tyle zamówień, że nie nadążają z ich realizacją.Brytyjski instytut zajmujący się innowacjami budowlanymi mówi o niemałej rewolucji na rynku nieruchomości, według nich takie domy są przyszłościowe nie tylko z powodu tanich materiałów lecz z powodu przyjaznego wpływu na środowisko, takie domy nie przyczyniają się do zwiększenia emisji związków węgla.Wyhodowanie plantacji o wielkości boiska do rugby która pozwoli na wybudowanie domu z 3 sypialniami zajmuje tylko 4 miesiące, konopie przemysłowe mogą rosnąć aż do 2,5 metra wysokości, a z jednego hektara można uzyskać do 4 razy więcej papieru niż z jednego hektara lasu.
Na Urbana miły chłopie, siej len i konopie!
Jak wspominałem w poprzednim tekście o konopiach, Polska jest ściśle związana z uprawą tych zacnych roślin, a jak wiadomo rolnictwo ma ścisły związek z życiem ludzkim, dostarcza nam surowców żywnościowych, materiałów włókienniczych, środków leczniczych czy biomasy do celów energetycznych.Ewolucja naturalna kierowana również przez ludzi stworzyła wiele odmian tych roślin nadających się do różnych celów, w tym celu przed 80 laty utworzono instytuty państwowe takie jak poznański IWNiRZ, które mają na celu również odkrywanie nowych sposobów wykorzystania, można powiedzieć że są głównym wyznacznikiem postępu biologicznego.Nie zdajemy sobie sprawy ze związku konopi z Polską np. nazwa miesiąca Październik wzięła się od paździerzy konopnych.
Sama budowla z konopi czy ich hodowla jest przyjazna i pożyteczna środowisku, konopie są niezastąpione w odkażaniu skażonych gleb, wyliczono, że jeden hektar tych roślin w pobliżu Huty Miedzi w Głogowie wchłonął z ziemi 0,5kg miedzi 160 gram ołowiu i znaczne ilości kadmu.W rolnictwie konopie zapobiegają erozji gleby i sprawdzają się w jej sterylizacji.
Badania nad tą roślina sprawdzają się również w nanotechnologii gdzie dzięki nanomodyfikatorom naukowcy dodają dodatkowe korzyści w wykorzystaniu, np. używa się ich do produkcji części zamiennych w motoryzacji czy lotnictwie, olej z konopi zawiera optymalną proporcję kwasów omega-6 i omeg-3 poza tym zawierają wiele składników, które nadają się do wykorzystaniu w celach paramedycznych.Instytut i naukowcy twardo opierają się zarzutom mówiącym, że są po stronie zwolenników marihuany. Dyrektor instytutu prof. Grzegorz Spychalski w wywiadzie dla „Szansa dla konopi” czasopisma „Merkuriusz” powiedział „My jako instytut, walczymy aby pozwolić uprawiać konopie włókniste w celach energetycznych gdyż jest to roślina o wielkim i niewykorzystanym potencjale. Choć po uzyskaniu stosownego zezwolenia, możemy dziś uprawiać konopie do celów chemicznych przemysłowych czy na potrzeby nasiennictwa to zapis w ustawie o przeciwdziałaniu narkomani wyklucza uprawę właśnie w celach energetycznych. Wielka szkoda gdyż była by to duża szansa dla konopi i dla całego polskiego rolnictwa.”Nie tylko instytut ale i inne portale zajmujące się podobna tematyką w tym portal Ekologia.pl pyta się czemu tak uniwersalne rośliny nie znajdują szerokiego zastosowania w przemyśle budowlanym rolniczym czy medycynie?Oczywiście odpowiedzią na te pytanie retoryczne są regulacje prawne, które mają działać przeciwko zjawisku narkomanii, chciałbym tylko przypomnieć, że aby uzyskać psychoaktywne działanie THC z konopi włóknistych trzeba spalić jointa (papierosa) wielkości słupa energetycznego.
Biorąc pod uwagę tyle zastosowań i możliwości wykorzystania aż dziw bierze czemu do tej pory jest tak małe zainteresowanie tematem, sami odpowiedzcie sobie na pytanie ile by wniosło praktyczne wykorzystanie tych możliwości do naszego życia. Polska wstępuje w rozmaite programy gospodarcze czy programy kosmiczne patrząc daleko nie zauważając czegoś co znajduje się pod samym nosem, czegoś w czym mogłaby stać się pionierem.Powrót tych roślin do Polski to wielka szansa dla kraju a tym bardziej dla ubogich rolniczych terenów które mogłyby by zatętnić konopiami.Dr. Kamil Sipowicz autor książki „Czy marihuana jest z konopi” w prognozach dla gazety „Polityka” widzi za 20 lat Polskę kwitnącą konopiami.Miejmy nadzieję, że potrwa to o wiele krócej, jednakże musi być silny odzew społeczeństwa by miało to miejsce.
Opisałem tutaj wiele potencjalnych możliwości płynących z hodowli i wykorzystaniu konopi, jednakże jest to mała część wiedzy, w kolejnych częściach w miarę możliwości opiszę jak wygląda przebieg zdobywania pozwoleń na uprawę i przyjrzę się regulacjom prawnym związanym z wykorzystaniem w celach energetycznych biomasy z konopi.Jeżeli posiadacie jakąkolwiek wiedzę z tego zakresu zapraszam do dyskusji na forum, wszystkie opinie są mile widziane jak i wszelkie informacje w tym temacie. 🙂
Na podstawie informacji z czasopisma SoftSecrets.
Przemysław „Vakrol” Turliński