Szklana przyszłość

SzklanaPrzyszlosc1Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądało by życie przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych?
Pewnie niejedna osoba rozpatrywała możliwe scenariusze przyszłości, jeden z konceptów przedstawiła firma Corning znana z produkcji szkła do tabletów i smartphonów Gorilla Glass.
Koncept ten opiera się na ich wizji wykorzystania wielofunkcyjnego szkła do prawie każdego aspektu naszego życia.
W lutym 2011 roku Corning zaprezentował film pt „A Day Made of Glass”(link poniżej) film przedstawia futurystyczną wizję przyszłości z wykorzystaniem ich szkła a inżynierowie w Corning uznają tą wizję za osiągalną i ciągle pracują nad ulepszeniem ich technologii. Jak sami mówią są wizjonerami a wizjonerstwo w tych czasach to klucz do sukcesu.

Koncept który przedstawiono na pewno znany jest dla was z różnych filmów science-fiction, multimedialne wielofunkcyjne dotykowe szkło zsynchronizowane z różnymi urządzeniami mobilnymi takimi jak tablet, telefon, komputer etc.

Firma idzie jednak dalej, szkło nad którym pracują będzie można wykorzystać w budownictwie z wielu powodów, biorąc na przykład zwykłe szyby które dzięki ich technologii nie dość że zsynchronizujemy z nimi swoje telefony to takie okna będą miały właściwości absorpcji światła co później zostanie przetworzone na prąd. Takie rozwiązanie pozwala na przepuszczanie światła ale nie przepuszczanie ciepła.Okna fotowalnicze już są możliwe i nawet wykorzystuje się je w budownictwie, jednak firma chce do tego dodać jeszcze multimedialność co już jest trochę trudniejsze.Opisałem tutaj zastosowanie ich wizji w oknach, jednak zastosowań jest o wiele więcej, w samochodach, pracy, szkole medycynie, projektowaniu etc.Zresztą zobaczcie to sami w pierwszym filmiku.

Rok później a dokładniej 4 lutego 2013 roku ukazała się kolejna część „A Day Made of Glass 2”.W tej części wizjonerzy poszli już dalej, między innymi przedstawiając technologię 3D już na samym początku, oprogramowanie odpowiedzialne za prawidłowe działanie (takie jak na filmiku) ma posiadać sztuczną inteligencje i być instynktowne oraz w pełni czytelne i przyjazne dla użytkownika.Komunikacja między urządzeniami takimi jak np. tablet i panel samochodowy ma być szybka i funkcjonalna. Firma szuka partnerów w celu stworzenia oprogramowania które by to ułatwiło. Jak widać na filmiku urządzenia mają wykrywać kiedy użytkownik będzie chciał przenieść np. obraz z tabletu na stół bądź inny obszar roboczy. W ich wizji wygląda to łatwo i bezproblemowo jednak czy tak będzie?

Ich wizja przedstawia szkołę opartą na multimedialnej nauce, każdy z uczniów posiadać będzie tablet, który w czasie lekcji umieszcza w stacji dokującej która synchronizuje się z panelem nauczyciela, a zamiast tablicy będzie wielkoformatowa multimedialna „ściana”, natomiast lekcje będą wyglądały na multimedialną wycieczkę po różnych dziedzinach.Wizja obejmuje również wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii takich jak energia słoneczna która w zupełności wystarczy do zasilenia wszystkich urządzeń.

SzklanaPrzyszlosc2Jednak najważniejszą innowacją ma być innowacja w medycynie, lekarze wyposażeni będą w tablety najwyższej jakości a konsultacje będą mogły odbywać się w szpitalach położonych na różnych częściach globu, gdzie wideokonferencja odbywać się będzie na całej ścianie co stworzy iluzję przebywania w tym samym pomieszczeniu, a pacjent będzie mógł być pokazany w formie holograficznej co ułatwia jego zbadanie. Szkło ma przekazywać obraz w wysokiej rozdzielczości co jak zapewnia firma, jest już możliwe.Jednak kiedy to wejdzie w życie nie wiadomo, na pierwszym filmiku można zobaczyć napis „In the Near Future” ale ta „bliska przyszłość” może oznaczać 20, 100 lub większą ilość lat.Druga część filmiku:

W każdym bądź razie wizja jest kusząca, dla niektórych wydawać się może przerażająca jednak nikt nie powiedział że zmiana będzie łatwa, wraz z wprowadzeniem takiej technologii wiele obecnie stosowanych technik może odejść w zapomnienie jak np. pisanie odręczne co już w tych czasach wielu ludziom sprawia problem.

SzklanaPrzyszlosc3Ciężko jest przewidzieć w jaki sposób rozwinie się społeczeństwo z taką technologią (czy w ogóle będzie się rozwijało).Po obejrzeniu tych filmików od razu nasuwa się myśl co się stanie jak nagle zabraknie jakimś cudem energii bądź nastąpi wielki rozbłysk słoneczny który spali tą technologię, wizja wtedy staje się wizją apokaliptyczną biorąc pod uwagę że tak wiele aspektów naszego życia będzie kontrolowana przez komputery.

Przemysław „Vakrol” Turliński

Dodaj komentarz