Polski internauta odkrywcą planety

planet-hunters-polak-odkrywca-planetyInformatyk mieszkający w Zgierzu był nie lada zaskoczony gdy dowiedział się że został odkrywcą pozasłonecznej planety PH2 b.
A to wszystko dzięki projektowi Planet Hunters, w Polsce projekt wspierany jest przez Centrum Fizyki Teoretycznej i portal Astronomia.pl i dzięki wspólnemu zaangażowaniu projekt może znaleźć pod adresem OdkrywcyPlanet.pl

Rafał Herszkowicz odkrywca tej planety nic nie wiedział o swoim odkryciu tak samo na początku naukowcy wiedzieli że to Polak lecz znali tylko login „rafcioo28”.Osoby które potwierdziły odkrycie były znane lecz dalej nie było wiadomo jak nazywa się Polak który znalazł planetę jako pierwszy. Jednak w parę godzin po poinformowaniu mediów udało się go znaleźć a okazał się nim Informatyk pracujący w ośrodku pomocy społecznej.

Astronomia dla Pana Rafała to hobby, czasami zajmuje się nią więcej, czasami mniej a do projektu jak mówi dołączył w wakacje zeszłego roku bo przeczytał artykuł na jednej ze stron internetowych który wspominał o teleskopie Keplera i projekcie Planet Hunters dzięki któremu można pomóc o odkryciach różnego rodzaju.„Miałem trochę wolnego czasu i to szczęście że akurat mi trafił się materiał z tranzytem tej planety i oznaczyłem go jako pierwszy”„Dzisiaj dowiedziałem się, że mi się udało. Pierwszą myślą było – to jakiś żart. Wczytałem się jednak dokładniej w treść, sprawdziłem strony internetowe i trafiłem na informacje, że zaginąłem w akcji i jestem poszukiwany” – dodał. Pan Rafał mówi, że to niesamowite iż można siedząc przy własnym komputerze i analizując dane zostać odkrywcą planety porównując to do trafienia w totolotka.

Informacje dotyczące odkrycia potwierdziły również istnienie układu planetarnego PH2 w którym wiadomo że znajduje się planeta o wielkości Jowisza krążąca wokół gwiazdy podobnej do naszego słońca.Odkryta planeta znajduje się w tzw „strefie życia” czyli w obszarze w którym panuje temperatura umożliwiająca występowanie wody w stanie ciekłym. Choć sam gazowy gigant raczej nie stanowi miejsca do potencjalnego rozwoju życia, to może on posiadać księżyce, na których mogły by panować odpowiednie do tego warunki.

Planet Hunters to projekt naukowy działający na platformie Zoouniverse.orgprojekt polega na analizowaniu przez internautów informacji zdobytych przez teleskop Keplera (pracującego w przestrzeni kosmicznej).NASA udostępnia informacje od razu po wstępnej obróbce więc każdy może zostać odkrywcą planety, a dzieje się to w sposób z założenia prosty.

tranzyt-dane

Teleskop Keplera obserwuje jasność wielu gwiazd a niewielkie spadki w jasności mogą oznaczać że coś przelatuje koło danej gwiazdy co nazywane jest tranzytem, im bardziej tranzyt regularny tym większe prawdopodobieństwo, że jest to planeta. Informacje przechodzą przez różnych użytkowników i system zapisuje wszystko odpowiedzi, następnie zostają weryfikowane już przez naukowców.

Zapraszamy do brania udziału w projekcie bo może i wam uda się znaleźć planetę.Jakiś czas temu sam brałem w tym udział i jest to banalnie proste choć wymagać może trochę wprawy, zresztą o projekcie pisaliśmy właśnie jakieś pół roku temu (może i mi się uda odkryć planetę, kto wie? :))

Dodaj komentarz