Pionowa uprawa roślin

eko-budynekW Szwecji powstaje pierwszy na świecie wieżowiec pionowej uprawy roślin.
Biorąc pod uwagę ciągły przyrost ludności w miastach i coraz większe koszta
transportu żywności, w Szweckim mieście Linköping powstaje 54 metrowy wieżowiec, który będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie.
Obiekt jest pierwszym tego typu na świecie, więc obecnie trwają jeszcze analizy jak największego i optymalnego wykorzystania. Na ten moment wiadomo, że na terenie obiektu będzie uprawa 15 gatunków roślin pochodzenia Azjatyckiego.

Dzięki najnowszym technologiom zostaną zastosowane ekologiczne rozwiązania, takie jak wykorzystanie nadwyżek energii wygenerowanych przez miasto czy nadwyżki wodne. Nowe zintegrowane rozwiązania pozwolą na zwiększenie efektywności w fotosyntezie, oraz również na trzykrotne zwiększenie wydajności i efektywności całej hodowli.

Powierzchnia gruntowa będzie wynosić 10 tysięcy metrów, co ma się równać 100 tysiącom metrów tradycyjnej hodowli. Układ budynku i jego kondygnacji będzie posiadać odpowiednie warunki świetlne, a rośliny zostaną osadzone na specjalnej spirali, która składa się ze stojaków uprawnych i w zależności od pory dnia będzie zmieniała swoja pozycje względem słońca.Zostanie również wykorzystane specjalny system wentylacji, który ochroni rośliny przed zanieczyszczeniami oraz pestycydami, i stworzy klimat panujący na terenach pozamiejskich.

Brak konieczności transportu wpłynie na ceny produktów jak i na emisje CO2.Zakończenie prac budowlanych planowany jest na II/III kwartał 2013 roku. Wartość inwestycji wynosi koło 200milionów koron szwedzkich, czyli ok. 30 milionów dolarów.

Dodaj komentarz