Diamenty w atmosferze Jowisza i Saturna

DiamentyJowiszSaturnAstronomowie Mona Delitsky z California Specialty Engineering (CSE) z Kalifornii oraz Kevin Bainesa z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison odkryli, że w atmosferze Jowisza oraz Saturna znajdują się diamenty. Według astronomów w dolnych warstwach atmosfery Jowisza i Saturna znajdują się ogromne diamenty, zaś w górnych warstwach pada diamentowy deszcz.
Jest to możliwe w wyniku kombinacji odpowiednich temperatur oraz wysokiego ciśnienia w atmosferze, jednak proces powstawania diamentów jest nieco inny niż na przykład na Ziemi.

Dzięki częstym potężnym burzom na obu planetach węglowodory dzięki wysokiemu ciśnieniu i temperaturze zmieniają się w mikroskopijne diamenty, następnie dochodzi do opadów takiego diamentowego deszczu, który zmienia się w ciecz kierując się w stronę jądra planety, a następnie częściowo powraca do atmosfery tworząc tam ogromne diamenty.

Obecnie na Ziemi diamenty stosowane są nie tylko jako drogocenna ozdoba, ale także wykorzystywane są w specjalistycznym przemyśle. Prawdopodobnie wraz z rozwojem kosmicznego górnictwa i postępem robotyki ludzkość może spróbować wydobywać diamenty z Jowisza oraz Saturna. Wartość takich zbiorów była by ogromna.

Dodaj komentarz