Kometa ISON widoczna gołym okiem

KometaISONWIdocznaJuzKometa ISON wypatrywana i budząca spore zainteresowanie w ostaniach dniach zwiększyła wielokrotnie swoją jasność i obecnie zaczyna być widoczna gołym okiem. Bliskość słońca w końcu znacząco pobudziła jasność komety. W ciągu ostaniach dni jej jasność zwiększyła się aż 16krotnie. To jednak dopiero początek zapowiadanych rewelacji, gdyż na przełomie listopada i grudnia powinna być ona widoczna gołym okiem nawet za dnia.

W Polsce widoczność komety powinna być największa w okresie 28 listopada do 14 grudnia. Jednak już teraz można zacząć w u nas obserwacje, od 17-18 listopada powinniśmy móc ją zobaczyć przed wschodem słońca (od około godziny 3 w nocy) na wschodnim niebie, w pobliżu jasnej gwiazdy o nazwie Spica.

Przy okazji warto wspomnieć o innym zjawisku do obserwacji. W sobotę z 16 na 17 listopada będzie szczyt aktywności roju Leonidów. Niestety zbiega się nam ten moment z pełnią księżyca przez co widoczność meteorów może być znacznie mniejsza, ale jednak coś powinno być widać. Życzymy udanych obserwacji. 🙂

Dodaj komentarz