Słońce ma niewielki wpływ na klimat na Ziemi?

KlimatNaZiemiWulkanySlonceWiększość z nas myśli od dawna, że Słońce ma duży wpływ na klimat na Ziemi. Jakże miało by być inaczej, wszak wielka gwiazda i jej cykle powinny być głównym czynnikiem kształtowania się klimatu na Ziemi. Otóż okazuje się, że może tak wcale nie jest a wpływ Słońca zbyt szybko został uznany za oczywisty, podczas gdy głównym czynnikiem może okazać się aktywność wulkaniczna (nie tylko ta dawno dawno temu, ale także ta w obrębie historii współczesnej).

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego prześledzili historyczne odchylenia klimatu takie jak mała epoka lodowcowa która trwała od 1450 do 1850 roku, oraz ocieplenie klimatu z lat 950-1250. W obu przypadkach pierwotnie zakładano, że wpływ na to miała aktywność słońca. Jednak po prześledzeniu okazuje się, że to zmiany w aktywności wulkanicznej na Ziemi i związana z tym emisja gazów cieplarnianych wpłynęła na owe zmiany klimatu.

Oczywiście możemy zakładać, że na aktywność wulkaniczną być może ma też wpływ aktywność słoneczna na co wskazują pewne przesłanki, jednak naukowcy zwracają uwagę na niedocenienie wpływu aktywności wulkanicznej a przecenianie bezpośredniego wpływu Słońca. Tak czy siak ciekawa sprawa bo podważa utarte przekonania.

Dodaj komentarz