Ametyst – jakie właściwości ma ten magiczny kamień?

ametyst naturalny

Ametyst to półszlachetny minerał, z powodzeniem używany w jubilerstwie. Jego charakterystyczną cechą jest oryginalne, fioletowe zabarwienie. Już od starożytności był uznawany za amulet o olbrzymiej mocy – przeświadczenie o jego magicznych i leczniczych właściwościach jest przekazywane kolejnym pokoleniom również w dzisiejszych czasach.

Rodzaje ametystu

Wyróżniamy różne rodzaje ametystu. Różnią się one od siebie odcieniami i intensywnością zabarwienia. Najpopularniejszy ametyst naturalny jest barwy fioletowej lub purpurowej. Zależnie od padającego światła może on także przybierać odcień niebieski lub czerwonawy. Jego zabarwienie jest wywołane obecnością dwu- lub trójwartościowego żelaza. Istnieje także możliwość przebarwienia tego minerału. Jeżeli podgrzejemy kamień z trójwarstwowym żelazem, zmieni on swoją barwę na żółtą, stając się cytrynem. Podniesienie temperatury minerału z dwuwartościowym żelazem do 500 stopni Celsjusza sprawi, że otrzymamy ametyst zielony. Niekiedy w wyniku podgrzewania kamień ten staje się także bezbarwny. Na ostateczną barwę ma wpływ również sposób jego wzrostu oraz ekspozycja na światło słoneczne.

Na rynku można spotkać także ametyst syntetyczny. Jest to fioletowo zabarwione szkło lub sztuczna odmiana korundu. Nie wykazuje on jednak właściwości magicznych ani leczniczych.

Właściwości ametystu

Ametyst jest uznawany za kamień o magicznych właściwościach. Zapewnia ochronę przed Złym Okiem, niosąc powodzenie we wszystkich sferach życia. Jest szczególnie polecany osobom spod znaku Strzelca oraz wodnych Ryb i Raka – ze względu na swą barwę, odpowiadającą kolorowi boga mórz Neptuna.

W Grecji był wykorzystywany do wyrobu kielichów; miał w ten sposób zabezpieczać przed upiciem się. Od czasów średniowiecznych jest noszony przez dostojników kościelnych jako pierścień lub kamień zdobiący szaty. Był on także ulubionym minerałem świętej Hildegardy. Według jej rad pocieranie językiem o kamień miało likwidować choroby skórne, a noszenie go przez kobiety na biodrach – było gwarancją zdrowia i mądrości potomstwa.

Obecnie ametyst jest uznawany za minerał o działaniu niwelującym zmęczenie i bóle głowy, łagodzącym stres oraz silne emocje. W medycynie niekonwencjonalnej pomaga leczyć bezsenność, przynosząc zdrowy i spokojny odpoczynek. Jest wsparciem w procesie wychodzenia z nałogów, poprawia koncentrację, ułatwia naukę oraz sprzyja rozwijaniu szeroko pojętej duchowości.

Ile kosztuje ametyst? Cena biżuterii z ametystem

W średniowieczu kamień ten był przeznaczony dla monarchów i dostojników kościelnych. Później stał się on dostępny dla wszystkich osób, zainteresowanych posiadaniem fioletowej ozdoby z ametystem. Z minerału po dziś dzień wytwarzane są takie elementy, jak wisiorek, broszka, naszyjnik, pierścionek czy bransoletka. Biżuteria z ametystem podarowana bliskiej osobie jest symbolem harmonii i nieskażonej, silnej miłości.

Cena ametystu zależy od jego wagi, barwy, jakości i klasy. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ametyst, najłatwiej uzyskać wybierając określony rodzaj minerału. Zazwyczaj niewielkie szczotki ametystowe – które mogą stanowić element dekoracyjny w mieszkaniu – to koszt kilkunastu złotych. Biżuteria taka jak kolczyki czy zawieszki jest dostępna w podobnej cenie, od kilku do kilkunastu złotych. Większe formy i kryształy to koszt kilkudziesięciu złotych.

Dodaj komentarz