Udany start prywatnego statku kosmicznego

falcon9Jakiś czas temu pisaliśmy o prywatnych misjach kosmicznych, które mają przyspieszyć i wspomóc NASA a także rozwinąć sposoby na podbój kosmosu.
Dzień 22 maja 2012 roku na pewno będzie ważna datą w historii ludzkości i astronautyki, rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła na orbitę kapsułę Dragon do misji C2+.
Kapsuła została zaprojektowana i wyprodukowana przez firmę SpaceX przy współpracy z NASA i w ramach programu COTS, CCDev.

Kapsuła po osiągnięciu orbity wykonała parę testów i 24 maja dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) tam po wykonaniu testów 25 maja z powodzeniem kapsuła została przechwycona przez robotyczne ramię SSRMS.

Misja C2+ była szczegółowo i ostrożnie planowana przez kilkanaście miesięcy, testy musiały przekonać NASA, że misja nie zagrozi bezpieczeństwu Stacji kosmicznej i ludziom na niej przebywających.

Planowo misja miała rozpocząć się z początku maja, lecz przez kwestie bezpieczeństwa i ponowne sprawdzanie oprogramowań kapsuły misja rozpoczęła się 22 maja.

Prywatne firmy, które chcą być częścią lotów kosmicznych, tak jak w przypadku misji C2+ muszą być zaznajomione z złożonością i zaawansowanym stopniem kontroli testowanych pojazdów.

Mimo, że coraz więcej firm przyłącza się do misji kosmicznych, kwestie bezpieczeństwa i kontrola każdego szczegółu jest bardzo czasochłonne, lecz takie posunięcie na pewno przyspieszy takie prace w przyszłości podczas częstszych regularnych lotów zaopatrzeniowych lub innych załogowych misji kosmicznych.Już w niedługim czasie możemy być świadkami przełomu w dostępie do orbity, jednak istnieją pewne warunki, które muszą być spełnione.

Jednym z ważniejszych to obniżenie kosztów przelotu na orbitę, obniżenie tych kosztów będzie skutkować większą ilością transportowanych ładunków i ludzi, co z kolei pozwoli skupić się na ważniejszych misjach eksploracyjnych, gdzie ludzkość będzie mogła wyraźniej zaznaczyć swój ślad w układzie słonecznym.

Kolejnym warunkiem jest stworzenie konkurencji w dostępie na orbitę, wtedy koszta tych usług zaczną spadać, a w razie awarii jednego z systemów możliwe będzie wykorzystanie drugiego.

Ważną kwestią pozostaje również stworzenie zrównoważonego programu na skale światową gdzie firmy i państwa które nie mają własnego programu kosmicznego będą mogły również mieć wkład w eksploracje i zasiedlanie kosmosu. W przeciwieństwie do innych pojazdów i rakiet finansowanych przez rząd które są bardzo drogie i niebezpieczne, prywatne firmy niezależne od decyzji politycznych będą mogły pójść w ślady firmy SpaceX jeżeli wykażą się odpowiednią wiedzą techniczną.

Warunki jeśli zostaną osiągnięte to za parę-paręnaście lat na orbicie powstaną inne komercyjne stacje kosmiczne, loty w kosmos będą na porządku dziennym, a co za tym idzie kolejny przełom czyli rozwinięcie turystyki, przemysłu w sektorze kosmicznym.

Misja Dragona C2+ pokazuje, że to wszystko już jest możliwe i zachęca inne firmy do udziału w projektach o charakterze prywatnych misji i badań nad nowymi sposobami eksploracji kosmosu.

Dodaj komentarz