Przed nami ciekawe zjawisko astronomiczne, które będzie widoczne w Polsce niestety tylko we wczesnych godzinach porannych.
W nocy z 5 na 6 czerwca zaraz po północy czasu środkowoeuropejskiego wenus rozpocznie swą 6 godzinną wędrówkę po tarczy słonecznej. Ostatni taki tranzyt miał miejsce w 2004 roku, lecz kolejna szansa na ujrzenie tego zjawiska nastąpi dopiero w przyszłym stuleciu.
Do tego typu zdarzeń astronomicznych dochodzi rzadko, ponieważ Ziemia i Wenus okrążają Słońce po lekko nachylonych orbitach.
Dla tych co nie będą mogli obejrzeć tranzytu na żywo, została uruchomiona transmisja na żywo w ramach programu naukowo społecznościowego GLORIA (Blobal Robotic-telescopes Inyrlligent Array) transmisje można obejrzeć pod adresem http://gloria-project.eu/webcast-pl/
Transmisja zostanie podzielona na 3 części, od godziny 0:04 30 minutowa transmisja wejścia wenus na tarcze słoneczną, 10 minutowa transmisja w połowie przejścia i ostatnie 30 minut około 6:30 naszego czasu.
Sam tranzyt Wenus będzie można zobaczyć w różnych obserwatoriach astronomicznych czy centrach nauki w naszym kraju, W Krakowie obserwacje zostaną przeprowadzone z Kopca Kościuszki, we Wrocławiu na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w Kielcach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i w Gdańskim Centrum Hewelianum na szczycie góry Gradowej.
Takie zdarzenie jak tranzyt Wenus będzie również omawiane podczas całonocnej imprezy w planetarium Niebo Kopernika przy Warszawskim centrum Nauki Kopernik(start 5 czerwca godzina 21:00), przed planetarium wystąpi Kielecki Teatr Tańca z baletem „Tranzyt Wenus” a po północy odbędzie się kosmiczny maraton filmowy.
W drugiej części nocy, kiedy słońce zacznie już wschodzić Planetarium Niebo Kopernika będzie się łączyć z drugą półkulą Ziemi i obserwować na ekranach jak przebiega tranzyt w innych krajach a następnie spotkanie zwieńczone zostanie wspólnym śniadaniem na trawie o 6 rano a wszystko w towarzystwie wykładów i spotkań z naukowcami.
Lecz obserwatorzy ostrzegają przed nieumiejętnym obserwowaniem tranzytu, jako że to wydarzenie jest bardzo popularne i wielu ludzi będzie chciało je zobaczyć to naukowcy ostrzegają, że nieumiejętna obserwacja może doprowadzić nawet do ślepoty. Użytkownikom teleskopów zaleca się obserwacje metodą ekranową, a ludzie, którzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu zaleca się obserwacje poprzez zaciemnione szkło bądź płyty DVD o szczególnym zaciemnieniu.
Tak więc zapraszamy do oglądania transmisji internetowych i oglądania z samego rana już na żywo (jak ktoś wstanie) zalecamy również ostrożność w obserwacji.
Dla tych, którzy nie zdąża obejrzeć zostaną wklejone filmy z obserwacji tranzytu Wenus.