Syntetyczna bakteria opanowuje świat?

CraigVenterW 2010 roku Amerykańscu naukowcy z „J Craig Venter Institute(JCVI)” stworzyli bakterię, której kod genetyczny był skompilowany przez naukowców nie zaś stworzony przez nature i potrafi nieprzewidywalnie się mutować, co wprowadza biotechnologie na kolejny niebezpieczny poziom.
Za pomocą specjalnych urządzeń chromosom zostaje zsyntetyzowany i wszczepiany do innego organizmu, który odczytuje go jak nowe oprogramowanie (podobnie jak w przypadku komputera), kiedy oprogramowanie zaczyna działać powstaje organizm, jaki został zapisany w tym chromosomie (oprogramowaniu).

Organizm nazwano Cynthia i jest to bakteria z nowym zestawem genomu, który replikował się już miliard razy, co tworzy z nich nowe organizmy. Takie bakterie można wykorzystywać do określonych celów i do działania w określony sposób.Potencjał wykorzystania tych bakterii jest niewyobrażalny, przy odpowiednim zaprogramowaniu bakterii jest możliwe np. stworzenie organizmu, który będzie konsumował któreś z gazów cieplarnianych lub, które będą żywiły się ropą naftową w celu redukcji skutków katastrof ekologicznych.

Ta nowa technologia może rozwinąć nowe kierunki przemysłu, lecz budzi też trwogę na myśl o bakteryjnych szczepionkach lub innym zastosowaniu możliwym bez świadomego wyboru człowieka jako jednostki.Istnieją już teorię, że Cynthia była wykorzystana do sytuacji jaka miała miejsce w zatoce meksykańskiej 2010 roku podczas wycieku ropy naftowej. Jednak oficjalne sytuacja została skrytykowana przez biologów nazywających ją zastępowanie jednego zanieczyszczenia drugim.Następstwem takiego działania mogą być ostatnie przypadki poparzeń ryb i ludzi, które mają miejsce na całym świecie a to może być efektem niekontrolowanej mutacji tej bakterii.Nie wiadomo co innego może być przyczyną takich poparzeń lecz o takich przypadkach słyszy się z różnych miejsc na świecie, są doniesienia z Zatoki Perskiej, poparzenia delfinów na Pacyfiku i na wybrzeżu Morza Czerwonego czy nawet dorsze na Bałtyku.

Jeżeli prawdą jest wypuszczenie Cynthii w Zatoce Meksykańskiej to teraz jest ona we wszystkich oceanach i morzach na Ziemi. Teoria nie jest zweryfikowana lecz jest brana pod uwagę. Wypuszczenie takiego organizmu na otwarte wody wiąże się z ogromnym brakiem odpowiedzialności ze strony naukowców i brakiem wyobraźni skutków jakie może wywołać.

Jak pisałem ta technologia ma wielki potencjał lecz jak z każdym większym „wynalazkiem” może ona trafić w nieodpowiedzialne ręce lub co gorsza może posłużyć jako całkowicie nowa broń.Czy ludzkość jest gotowa i na tyle odpowiedzialna by posługiwać się taką technologią?Fakt, że wykorzystanie tej technologii w umiejętny sposób mogło by przynieść korzyści nie tylko ludziom ale i całej Ziemi, lecz czy możemy sobie pozwolić na zaufanie organizacjom i rządom które tym zarządzają?

Źródło: bbcnews

Dodaj komentarz