Polska przystąpi do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

ESA12 czerwca Rada ministrów podjęła decyzje o przystąpieniu Polski do „ESA”. Warunki, które zostały wynegocjowane w kwietniu bieżącego roku zostały zaakceptowane a przedstawiciele ESA poinformowani o członkostwie Polski.

Przystąpienie Polski do ESA oznacza zwrot ku polityce stawiającej na wzrost gospodarki poprzez inwestycje w innowacyjne i nowoczesne technologie, członkostwo oznacza również większą integracje europejską w dziedzinach naukowych i technologicznych, daje to również szansę Polskiemu przemysłowi i ośrodkom badawczym na zdobycie zleceń w wysokości nawet do 2 miliardów złotych i stworzenie wielu miejsc pracy w dziedzinach wysokich technologii.

Negocjacje na temat przystąpienia Polski do ESA zaczęły się jesienią 2011 roku a zakończone zostały w kwietniu tego roku.

Formalne członkostwo w ESA rozpocznie się jesienią tego roku, lecz dokładna data nie jest jeszcze znana.

Polska polityka kosmiczna jest prowadzona przez Ministerstwo Gospodarki i ma być nastawiona na pobudzenie innowacyjności Polskiego przemysłu i zwiększenie jego produktywności.

Obowiązująca składka w ESA wynosi 30 milionów euro rocznie lecz podstawowym czynnikiem, który przemawia za przystąpieniem do programu jest pełne otwarcie europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego dla Polskich firm. Jest również dużą szansą na rozwój naszego narodowego programu kosmicznego, który jest daleko w tyle za innymi krajami.

Potencjał przystąpienia do tego programu zauważyli bardzo szybko organizacje społeczne, naukowe i przemysłowe, od kilku tygodni trwa akcja „Poprzyj wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej”, która bardzo szybko zyskała na popularności.

Przedstawiciele firm podkreślają jaką wielką szansą dla Polski jest przystąpienie do programu dzięki otwarciu rynku europejskiego, inwestycjami w tej dziedzinie już są zainteresowane czołowe Polskie giganty technologiczne i wiele innych mniejszych firm i instytutów badawczych, które będą mogły zostać podwykonawcami w projektach.

Środowisko naukowe zyska dostęp do światowej klasy instrumentów (np teleskopów orbitalnych) oraz źródła dofinansowań dla nowych programów badawczych.

Przed Polską stoi duża szansa na zdobycie inwestycji i pokazaniu swojego potencjału w branży technologicznej. Jest to również szansa dla studentów, ponieważ przewidzianych jest wiele programów edukacyjnych w ESA gdzie część środków ma być zarezerwowana właśnie na edukacje. źródło: kosmonauta.net

Dodaj komentarz