Boska cząstka odkryta?

bozon-higsaJak już pewnie słyszeliście lub przeczytaliście boska cząstka lub Bozon Higgsa prawdopodobnie została odkryta a naukowcy mówią, że jest to najważniejsze odkrycie ostatnich stuleci. Lecz co to właściwie jest ten Bozon Higgsa?

Bozon Higgsa jest jednym z najważniejszych części układanki modelu standardowego współczesnej fizyki. Oznacza on że bez-masowe cząsteczki w polu Higgsa nabierają masy przez sprzężenie pól kwantowych materii i oporu ruchu pomiędzy nimi gdzie właśnie nośnikiem tego oporu jest bozon Higgsa, który jest sprawcą istnienia masy.

Gdyby nie było masy nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, aż ciężko sobie wyobrazić co by istniało gdyby nie było planet, gwiazd, czy galaktyk.

Odkrycie tej cząstki elementarnej było nie lada wyzwaniem dla naukowców. Odkrycie miało miejsce w Szwajcarskim CERN, dzięki zebranym danym i ich analizie naukowcy są niemal pewni, że to co udało im się odkryć to właśnie Bozon Higgsa. Zespół CMS zarejestrował w szeregach danych impuls taki jaki wywołała by cząsteczka 125,4 Gev (Gigaelektronowoltów) co daje im mocne dowody na to, że uchwycili do tej pory umykający im bozon.

Do tej pory miliony zderzeń i eksperymentów dawało im pewność wyniku na 4,5 sigma, teraz dzięki zestawieniu dwóch kompletów danych udało się osiągnąć naukowcom wynik na poziomie 5.0 sigma. Innymi słowy, gdyby ta cząsteczka nie istniała, szansa na zaobserwowanie takich danych z takim wynikiem była by strasznie mała.

Peter Higgs, który razem z innymi naukowcami w 1964 roku przewidział istnienie Bozonu, podczas konferencji z wielkim wzruszeniem powiedział, że nie spodziewał się dożyć tego odkrycia.

Wielu naukowców twierdzi, że jest to większe wydarzenie niż lądowanie człowieka na księżycu. Jednym z nich jest Grzegorz Wrochna, który pracował w CERN i brał udział w badaniach nad cząstką, a teraz jest dyrektorem Narodowego centrum badań jądrowych.

Pan Grzegorz twierdzi, że dzięki uzupełnieniu modelu standardowego bozonem Higgsa można wyjaśnić wszystko prócz grawitacji. „To nie jest jeszcze koniec fizyki ale ta jej cześć poza grawitacją została domknięta”.

Agencja Reuters podaje, że jednak nie możemy być całkowicie pewni tego odkrycia, nie znamy właściwości tej cząstki ani nie wiemy, co może znajdować się pod nią.

Odkrycie mimo, że zgadza się z teoretycznym zapisem cząstki wcale nie oznacza że jest to Bozon Higgsa, może to być cząsteczka o zupełnie innym kształcie lub jej odmiana. Możliwe jest również, że to jest całkowicie nowa subatomowa cząsteczka, która w takim wypadku może zmienić cały model standardowy i zmusić naukowców do przerobienia go od podstaw, jak i przemyślenie całej struktury materii.

Bozon Higgsa jest decydującym elementem dla współczesnej fizyki, ponieważ jego odkrycie jest dowodem na prawdziwość modelu standardowego fizyki. W przeciwnym razie cały model legnie w gruzach i będzie trzeba zaczynać od nowa szukając innych wyjaśnień.

Dyrektor generalny CERN Rolf Heuer powiedział „To kamień milowy w naszym rozumieniu natury” dodał przy tym, że odkrycie tej cząstki otwiera drogę do dalszych badań i oświetla inne tajemnice wszechświata.

Zweryfikowanie odkrycia Bozonu Higgsa jest istotnym elementem dla całego świata. Jej istnienie czy nie-istnienie oznacza wielki krok lub wielkie zmiany w naszym podejściu do świata materialnego-fizycznego.

 Na temat Boskiej cząstki powstała ciekawa książka, którą znajdziecie tutaj: Boska matryca – Braden Gregg

Dodaj komentarz