Czakry lub czakramy to określenia niezwykle często spotykane w opracowaniach ezoterycznych. Warto znać choćby podstawowe o nich informacje, bo odgrywają istotną rolę w naszym życiu, a szczególnie mocny wpływ mają na stan zdrowia.
Słowo czakra w sanskrycie oznacza „koło”. Można też spotkać określenie „kwiat lotosu”, ponieważ czakry rzeczywiście przypominają nieco kształtem koło lub kwiat. Są to centra energetyczne w ciele człowieka, które odpowiadają, mówiąc w uproszczeniu, za pobieranie, magazynowanie i przekazywanie energii niezbędnej do życia. Niektóre źródła podają, że mamy ich około 88 000 i pewnie jest w tym jakaś nutka prawdy. Niemniej tylko około 40 ma większe znaczenie i jesteśmy w stanie dosyć łatwo je odnaleźć w naszym ciele.
Głównie jednak, kiedy mówi się o czakrach, dotyczy to siedmiu najważniejszych i z tymi siedmioma najczęściej pracujemy, aby poprawić znacząco nasz stan zdrowia i jakość naszego życia. Jeśli działają prawidłowo cieszymy się dobrym zdrowiem, tworzymy satysfakcjonujące związki, mamy interesującą pracę i wysokie zarobki. Kiedy pojawiają się kłopoty ze zdrowiem lub inne smutne sytuacje, kiedy nie umiemy kochać, cieszyć się życiem, zarabiać pieniędzy, dogadać się z rodzicami lub dziećmi, rozwijać się twórczo, to bez wątpienia odbicie tej sytuacji znajdziemy w zaburzonym funkcjonowaniu czakr.
Siedem głównych czakr jest rozmieszczonych wzdłuż pionowej osi ludzkiego ciała. Wyglądem przypominają lejki lub kielichy kwiatów, których węższy koniec sięga kanału energetycznego biegnącego wewnątrz kręgosłupa, a szerszy wydostaje się poza ciało z przodu. Tylko pierwszy i siódmy czakram ustawiają się nieco inaczej: pierwszy rozchyla się kwiatem w dół naszego ciała i niejako zakańcza na dole kanał energetyczny, a siódmy „wyrasta” na czubku głowy rozchylając się w górę. Osoby, które widzą aurę potrafią je dosyć wyraźnie opisać. Inni mogą łatwo nauczyć się odczuwać swoje czakramy, gdyż prosta medytacja, skupienie na dowolnym czakramie, wyobrażenie sobie przyporządkowanego mu koloru powoduje, że czakram się rozgrzewa i odczuwamy w tym miejscu pulsowanie ciepła lub mrowienie.
Czakry wirują dookoła własnej osi, ale kierunek ich ruchu nie jest jednakowy. Podobnie jest z prędkością. Co prawda w zdrowym ciele szybkość wirowania jest taka sama, jednak w praktyce rzadko się tak zdarza. Zazwyczaj wirują w różnym tempie i podstawową terapią czakr jest równoważenie tej szybkości za pomocą np. Reiki, aromatów, bioterapii itp.
Czakry łączą wszystkie ciała subtelne człowieka, dlatego też oddziałując na czakry, działamy nie tylko na ciało fizyczne, ale także na pozostałe ciała człowieka. W związku z tym – chociaż zaburzenia w czakrach nie powstają samoistnie, lecz są skutkiem urazu, traumy, lęku – to jednak poprzez uzdrawiające oddziaływanie na nasze centra energetyczne możemy usunąć nie tylko objawy choroby (problemu), ale również ich pierwotną przyczynę. W czakrach gromadzona jest pamięć o tym, co wydarzyło się kiedyś i co spowodowało zablokowanie prawidłowego przepływu energii, a następnie doprowadziło do choroby czy innego życiowego problemu. Dla osób, które interesują się karmicznymi zależnościami cenna być może będzie informacja, że w czakrach przechowywana jest wiedza o poprzednich wcieleniach danej osoby.
Każda czakra ma swoją nazwę, choć bezpieczniej jest stosować po prostu określenia czakra pierwsza, druga itd., ponieważ niektóre źródła odmiennie stosują te same nazwy. Kolejność czakr postępuje od dołu do góry. Zatem pierwsza czakra – nazywana inaczej czakrą korzenia lub Muladharą znajduje się na dole ciała pomiędzy odbytem a genitaliami i otwiera się na dół. Druga, zwana także czakrą świętą lub Svadhisztaną wiruje tuz nad kością łonową. Następna – czakra splotu lub Manipura otwiera się dwa palce nad pępkiem. Czwarta czakra, czakra serca Anahata – jest oczywiście na wysokości serca. Piąta, Viszudha zwana czakrą gardła znajduje się na wysokości krtani, a szósta – Adżna nazywana często Trzecim Okiem wiruje pomiędzy brwiami. Jest bardzo łatwa do uchwycenia, ponieważ często ją odczuwamy delikatnym pulsowaniem, kiedy staramy się cos uchwycić za pomocą intuicji. Ostatnia, siódma czakra, nazywana koronną lub Sahasrara znajduje się na czubku głowy, kielichem skierowana w górę.
Większość opracowań podaje jedynie znaczenie pojedynczych czakr, a rzadko kiedy jest tak, że problem wynika wyłącznie z zaburzonej energetyki jednego centrum. Jest to niezwykle ciekawy system mocno ze sobą połączony i najważniejsze tematy w naszym życiu zależą od harmonijnej współpracy między czakrami. Zatem rzadko kiedy „uzdrawiamy” jedną czakrę. Częściej trzeba je po prostu wszystkie równoważyć lub pracować z parami czy trójkami czakr.
Poniżej przykłady problemów życiowych i odpowiadających za nie układów czakr: Poszukiwanie sensu życiaStrach przed zmianą, uparte tkwienie w niedobrej sytuacjiBrak akceptacji własnego ciała i płciNiezrozumienie chorób i dysfunkcji ciałaNależy zrównoważyć czakrę 1 z czakrą 7 Kłopoty seksualneNiemoc twórczaKłopoty finansoweBrak autorytetów, obsesja władzy, despotyzm, zaburzone relacje społeczneNieopanowane emocje, impulsywne zachowaniaNałogiNależy zrównoważyć czakrę 1 z czakrą 2 Anoreksja i bulimiaNależy zrównoważyć czakrę 1 z czakrą 3 Agresja i nienawiść do innych Działanie pod wpływem negatywnych emocji Postrzeganie życia jako piekła i niewoli Niezadowolenie i brak sensu życia Życie bez miłości Należy zrównoważyć czakrę 1 z czakrą 4 Kłopoty w relacjach z rodzicamiZaburzone relacje rodzinneProblemy z dziećmiZaburzone relacje partnerskie wynikające z niedobrych układów z rodzicemNależy zrównoważyć czakrę 1 z czakrą 4 i z czakrą 7 Oddzielanie uczuć od seksu Zazdrość, zaborczość, niedojrzałość uczuciowa Problemy emocjonalne i psychiczne Należy zrównoważyć czakrę 2 z czakrą 4 Świadomość ubóstwa, poczucie nędzyNiewłaściwe pojmowanie władzy i roli społecznejBłędy polityczne, ślepe podążanie za modąAgresja, przemoc, despotyzmNiskie poczucie wewnętrznej wartości i mocyPrzekonanie o własnej słabości i nieudolnościNależy zrównoważyć czakrę 1 z czakrą 2 i z czakrą 4 Brak natchnieniaNieumiejętność wyrażania siebieProblemy z kreacją swoich pomysłówBrak własnego miejsca w świecieNależy zrównoważyć czakrę 2 z czakrą 5 Trudności w pracy z duchowościąBrak medialnościNadmierne oderwanie od rzeczywistości („odlatywanie”)Lęki związane z rozwojem duchowym i praktykąWejście na ścieżkę duchową – rozpoczynanie praktyk duchowychNależy zrównoważyć czakrę 3 z czakrą 6 Trudności w nawiązaniu kontaktu z subtelnymi energiami (Aniołami i przewodnikami)Niechęć służenia ludzkościZbyt wolny rozwój duchowyNieumiejętność samorealizacjiBrak potencjału rozwojowegoNależy zrównoważyć czakrę 5 z czakrą 6 i z czakrą 7
Jak widać z tego skróconego wykazu, najczęściej spotykane kłopoty należy uzdrawiać poprzez układy czakr, a nie pracę wyłącznie z jednym centrum. Najważniejsza jest jednak informacja, że te wszystkie tak trudne tematy znakomicie poddają się czakroterapii. Jej skuteczność opiera się przede wszystkim właśnie na działaniu na wszystkie pola subtelne człowieka. Zatem usuwa się nie tylko objaw – chorobę w ciele fizycznym czy problem w świecie materialnym, ale również przyczynę: lęk, traumę, negatywne nastawienie, kompleks…
Czakroterapia nie bazuje wyłącznie na jednej określonej metodzie, lecz każdy terapeuta wybiera sobie swoje własne techniki. Na czakry można oddziaływać przykładając dłonie, robiąc Reiki, słuchając określonej muzyki, nakładając wybrane aromaty lub preparaty Aura-Soma, kładąc kamienie szlachetne, naświetlając kolorowymi barwami. Najczęściej stosuje się medytacje połączone z wizualizacją, w czasie których oddycha się poprzez czakrę wybranym kolorem i jednocześnie śpiewa określony dźwięk. Co ciekawe, niebanalny wpływ na czakry ma kontemplacja przyrody: obserwowanie jeziora, rozległej zielonej przestrzeni, podziwianie górskiego krajobrazu, zachwycanie się bezchmurnym niebem… Nic dziwnego, że szczególnie dobrze czujemy się w lecie na wakacjach. To nie tylko oderwanie się od pracy i poczucie luzu, to także „ładowanie” naszych centrów energetycznych poprzez odpowiednie widoki. Istnieją również specjalne symbole graficzne, tzw. Jantry, których kontemplacja ma za zadanie pobudzać wybrane centrum energetyczne. Nie sposób tutaj pominąć ćwiczeń fizycznych, specjalnie opracowanych z myślą o czakramach. Niektóre formy takich ćwiczeń odnajdujemy np. w ciągu Tai Chi lub w buddyjskich pokłonach. Zapewne każda kultura ma swoje własne nieświadomie, a być może intuicyjnie stworzone sposoby uzdrawiania ciała i duszy poprzez harmonizowanie czakramów.
Bogusława Andrzejewska