Jak informuje portal Fraunhofer Institute, powłoka na szybach, która przepuszcza więcej niebieskiego światła powoduje poprawienie nastroju osobom przebywającym w oszklonych pomieszczeniach.
Jak wiadomo światło podczas dnia wpływa na nasz zegar biologiczny i pobudza mózg, dlatego naukowcy opracowali specjalna powłokę, która przepuszcza więcej światła a zwłaszcza światła o barwie która ma wpływ na naszą równowagę hormonalną.
Ludzie lubią przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenia, jednak nie każdy mieszka i pracuje w takich warunkach, mimo, że dobrze się w nich czuje, wszelkie izolacje i zabezpieczenia przed słońcem niestety nie są zaprojektowane by przepuszczać światło wpływające na naszą równowagę hormonalną, wręcz odwrotnie, ponieważ te światło odbijają.
Dzisiaj powłoki antyrefleksyjne są stosowane w ogniwach fotowoltaicznych czy sklepowych oknach wystawowych, ponieważ przepuszczają najwięcej światła widzialnego. Jednak na organizm najsilniej wpływa światło niebieskie, dlatego naukowcy opracowali nieograniczoną powłokę, która przepuszcza najwięcej światła niebieskiego (długość fali 450-500 nanometrów). Grubość wynosi 0,1 mikrometra (milionowej części metra) dlatego ma się wrażenie, że okno jest cały czas otwarte.
Światło niebieskie działa w połączeniu światłoczułej siatkówki a podwzgórzem, centrum kontrolnym autonomicznego układu nerwowego.
Niebieskie światło jest odpowiedzialne za produkcje melatoniny w organizmie, czym mniej światła tym więcej melatoniny, która powoduje problemy z koncentracją depresją i podobnymi problemami psychologicznymi.
Tak skonstruowane okna mogą zapobiec większości problemom z koncentracją i zwiększyć naszą wydajność umysłową, poza tym szyby skonstruowane w ten sposób nie umniejszają właściwościom izolacyjnym okien.
źródło odkrywcy.pl