Udane lądowanie na Marsie i pierwsze zdjęcia z łazika Curiosity

Mars-CuriosityMars, Czerwona planeta, rozpalająca nie bez powodu wyobraźnię ludzkości, po raz kolejny jest badana. Lądowanie ważącego prawie tonę masjańskiego łazika Curiosity, po trwającym 36 tygodni locie, zakończyło się sukcesem i właśnie teraz przesyła on kolejne zdjęcia.

Tutaj możecie zobaczyć zrealizowaną przez NASA animację przedstawiającą lądowanie i planowaną aktywność Curiosity.

Marsjański Łazik Curiosity zasilany jest plutonową baterią, która czyni go niezależnym od energii słonecznej i pozwoli funkcjonować przez długie lata. Oficjalnie misja Curiosity jest zaplanowana na 2 lata, ale naukowcy spodziewają się, że może ona być kontynuowana nawet przez 10 lat i tyle czasu łazik powinien wytrzymać. Być może mamy szansę na zaskoczenie podobne do misji słynnych Voyagerów, które przesyłały zdumiewające dane jeszcze wiele lat po tym jak naukowcy spodziewali się, że ulegną zniszczeniu.

Mars-Curiosity-pierwsze-zdjecia

Pierwsze zdjęcia (czarno-białe) wykonane zostały przez małe kamery umieszczone pod podwoziem i na końcu automatycznego wysięgnika, który obecnie jest nadał złożony zaś na kamerze założona jest przezroczysta osłona przeciwpyłowa. Łazik posiadana sobie nadal specjalne osłony. Kiedy zostaną one zdjęte, aktywowana zostanie specjalna kolorowa kamera panoramiczna, która będzie przysyłać z powierzchni Marsa kolorowe, panoramiczne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.Prawdopodobnie dziś (czwartek) kamery te są właśnie aktywowane.

Marsjański lazik Curiosity wylądował w pobliżu góry Aeolis Mons, znajdującej się w centrum ogromnego krateru Gale’a, nazwanego tan na cześć XIX-wiecznego australijskiego astronoma-amatora Waltera Fredericka Gale’a. Krater jak i góra posiadają ciekawiącą naukowców złożoną budowę geologiczną, która może dać odpowiedź na temat zamierzchłej przeszłości Marsa.Wiek krateru szacowany jest na 3,5 do 3,8 milionów lat i posiada średnicę 154 kilometrów.

W miarę kolejnych materiałów przesłanych przez Curiosity, gdy zostaną one udostępnione przez NASA będziemy Was informować o postępach tej misji.

Dodaj komentarz