Pierwsza próba użycia komputera kwantowego

komputer-kwantowy-dzialaJakiś czas temu pisaliśmy na temat postępu w rozwijaniu technologii komputerów kwantowych, ostatnio naukowcom udało się po raz pierwszy w historii użyć owego komputera w praktyce!
Imponującym faktem jest, że od czasu teoretycznych założeń, tak szybko udało im się to wprowadzić w praktykę, mniej imponującym już faktem jest zadanie jakie dali dla takiego komputera, a mianowicie wykorzystali komputer kwantowy do przeprowadzenia rozkładu na czynniki pierwsze (faktoryzacji) liczby… 15.
Liczba co prawda nie jest zdumiewająco skomplikowana (pozornie), jednak do tej pory komputery miały problem z faktoryzacją.
Jednakże to jest duży postęp w dziedzinie kryptografii, ponieważ komputer kwantowy będzie mógł przeprowadzić kryptografie asymetryczną algorytmem RSA, który zawiera w sobie nawet do 600 cyfrowych liczb.

Współczesne komputery nie są w stanie przeprowadzić faktoryzacji takich liczb, dlatego taki klucz (algorytm) jest całkowicie bezpieczny, a z drugiej strony komputery kwantowe będą w stanie przeprowadzić faktoryzację takich liczb już podczas jednej operacji.Powszechne wprowadzenie takiego rozwiązania może całkowicie wyprzeć współczesną kryptografię, która stanie się wtedy bezużyteczna.

Proces faktoryzacji przebiegł na kwantowym obwodzie składającym się z czterech kubitów (kwantowe bity), uruchomiono na nim algorytm faktoryzacji Shor’a który daje właściwą odpowiedź w 50% przypadków.Udało się uzyskać wynik 48%, który został zaakceptowany podczas próby. Póki co rozkład na czynniki liczby 15 nie jest czymś wielkim jeżeli chodzi o skomplikowanie, lecz jest wielkim krokiem w stronę praktycznego zastosowania takich komputerów. Pozostaje kwestia dopracowania skali liczb i ogólnego zastosowania do algorytmów zabezpieczających.Ciekawe kiedy usłyszymy o kolejnych postępach z technologią kwantową i jak bardzo wpłynie ona na nasze życie.

Wydawać się może, że nie odczujemy za bardzo tej technologii w naszym codziennym życiu, lecz podobnie sądzono o pierwszych komputerach osobistych i kto wie co przyniesie nam technologia kwantowa w tym zakresie.

Dodaj komentarz