Cukier w kosmosie

cukier-w-kosmosieWydawać się może, że odkrycie cząsteczek cukru w kosmosie nie jest niczym nadzwyczajnym, lecz wbrew pozorom może to być dość spore odkrycie.
Zespół naukowców za pomocą radioteleskopów ALMA wykrył cząsteczki cukru w gazie otaczającym młodą gwiazdę podobną do słońca.
Gwiazda oznaczona jako IRAS 16293-2422 położona jest 400 lat świetlnych od ziemi, cukier, który się tam znajduje obecny jest również na planetach w układzie tej gwiazdy.
Sam cukier jaki tam zaobserwowano a dokładniej aldehyd glikolowy jest bardzo ważny wręcz niezbędny do formowania się życia, cząsteczki te są podstawowym budulcem w procesie formowania się RNA, które jak DNA jest potrzebne do rozwijania i powstawania życia.

Jednakże cząsteczki aldehydu glikolowego zaobserwowano już wcześniej, w 2000 i 2004 roku zostały znalezione w jednym z obłoków o nazwie Sgr B2 znajdującego się w centrum drogi mlecznej, następnie w 2008 roku w innym obiekcie nazwanym G31.41+0.31.

Cząsteczki cukru znalezione tym razem zaobserwowano bardzo blisko gwiazdy podobnej do naszego słońca, jednak w odpowiedniej odległości by znaleźć się na planetach, które dopiero uformują się wokół gwiazdy.

Obserwacje takich obiektów i procesów mogą odpowiedzieć nam na pytanie jak w innych miejscach czy też na Ziemi powstało życie.

Wokół IRAS 16293-2422 znajdują się również inne złożone cząsteczki organiczne, takie jak glikol etylenowy, mrówczan metylu i etanol.Zespół, który dokonał tego odkrycia, liczył w sobie naukowców z Danii, USA, Holandii i Niemiec, mimo, że teleskop ALMA jest jeszcze w trakcie budowy to uzyskane obserwacje pochodzą z testowej fazy obserwacji w użyciu tylko części anten.Budowa ma się zakończyć w 2013 roku a w skład będzie wchodzić aż 66 anten na falach milimetrowych i submilimetrowych.

Dodaj komentarz