Jak podali Australijscy naukowcy we środę nastąpiło wszczepienie pierwszego prototypu sztucznego oka.
Konsorcjum Bionic Vision Australia (BVA) sponsorowane przez rząd, wszczepiło pierwsze takie oko kobiecie o imieniu Dianne Ashworth, która cierpi na wrodzoną chorobę degeneracyjną prowadzącą do utraty wzroku a dokładniej do zwyrodnienia barwnikowego siatkówki.
Owe bioniczne oko wyposażone zostało w 24 elektrody podłączone do siatkówki oka, które za pomocą elektrod pobudza impulsami elektrycznymi komórki nerwowe.
Operacja odbyła się miesiąc temu lecz po odzyskaniu sił przez pacjentkę oko zostało włączone co pacjentka uznała za dość niezwykłe doświadczenie.„Nie wiedziałam czego się spodziewać, ale nagle dostrzegłam mały błysk – to było zdumiewające”. „Przy każdym pobudzeniu oka pojawiał się odmienny kształt.
Prototyp oka póki co działa tylko po podłączeniu aparatury laboratoryjnej, David Penington przewodniczący BVA mówi, że oko zostanie wykorzystane by dowiedzieć się w jaki sposób mózg i oczy budują obrazy.Procesor widzenia zawarty w takim oku pozwoli naukowcom i badaczom zobaczyć co widzi Ashworth przy różnej stymulacji siatkówki.
Rob Shepherd dyrektor Bionics Institute próbując przybliżyć ich założenia, powiedział że dzięki przeprowadzeniu wielu testów z różnymi kształtami jasnościami rozmiarami i lokalizacjami błysków, będzie można poznać sposób w jaki mózg interpretuje informację, do tej pory wyniki eksperymentów są jak najbardziej zadowalające i spełniające oczekiwaniom.
Zespół, który skonstruował ten prototyp, jest w trakcie prac nad wersją 98-elektrodową, która już pozwoli rozróżniać duże obiekty (budynki, pojazdy) jak i również wersją wysokiej ostrości z 1024 elektrodami, co już powinno umożliwić rozpoznawanie twarzy lub czytanie tekstów z dużą czcionką.
Póki co priorytetowymi użytkownikami takiego oka były by osoby z rentilis pigmentowa (zwyrodnienie barwnikowe siatkówki) i osoby z zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD).
Póki co dzięki takiemu „oku” nie zobaczymy zbyt wiele, jednakże jest to dość duży krok ku szerszemu zastosowaniu takiej technologii dla potrzebujących, wielkim sukcesem jest już synchronizacja takiego urządzenia z siatkówką a co za tym idzie, z mózgiem.