Kolejne odkrycia galaktyk i czarnych dziur

mapa-wszechswiataNowe pojedyncze odkrycia obiektów takich jak galaktyki czy czarne dziury nie wzbudzają już wielkiego zdziwienia, jednakże po dwu letnim skanowaniu kosmosu przez teleskop kosmiczny WISE odkryto ponad 2,5 miliona kandydatów na supermasywne czarne dziury i około tysiąca nowych wyjątkowo jasnych galaktyk którym nadano nazwę „hot-dog” (z and. Hot Dust-Obscured Galaxies).

Z przesłanych zdjęć utworzono zdjęcie panoramiczne wszechświata a dalsza analiza pozwoli odpowiedzieć na pytanie czemu galaktyki formują się dookoła czarnych dziur co zdaniem naukowców oznacza pewnego rodzaju symbiozę między tymi obiektami.

Teleskop WISE rozpoczął swoją pracę 14 stycznia 2010 roku. Z pierwszych zdjęć przesłanych na ziemię utworzono film gdzie w pierwszych sekundach uwieczniona została galaktyka andromedy, następnie z wykorzystaniem filtrów podczerwieni pokazano fotografię ramion galaktyki gdzie następuje proces tworzenia się gwiazd, kolejno został pokazany obłok gazowy w którym również zachodzą procesy formowania gwiazd.

Trzecia gromada galaktyk pokazana na filmie znajduję się 60 milionów lat świetlnych od Ziemi, na końcu pokazano kometę Siding-Spring jak w ciągu 8 godzin przemieszczała się po niebie.

mapa-wszechswiata2

Sam teleskop przesłał na ziemię ponad ćwierć miliona zdjęć wykonanych w podczerwieni. Na zdjęciach znaleziono wiele nowych gwiazd, obłoków gazów, galaktyk, czarnych dziur itd. Zdjęcia wykonane przez teleskop służą również do aktualizowania planetoid które mogą zagrażać Ziemi. Oszacowano że powinno istnieć około 4700 takich obiektów lecz póki co wykrytych zostało tylko 1200 obiektów.

Dodaj komentarz