Metropolis – klasyka przedwojenna

MetropolisMetropolis to film z 1927 zaliczany do klasyki kinematografii.
Mroczna wizja przyszłości roku 2000, w której istnieją dwie kasty. Wąska i uprzywilejowana kasta myślicieli, którzy sporządzają plany nie mając jednak pojęcia jak się rzeczy wytwarza, oraz kasta robotników mieszkających w podziemiach, którzy zajmują się wytwarzaniem ale nie posiadają wizji.
Obie kasty żyją w całkowitym od siebie odseparowaniu, do czasu, kiedy jeden z myślicieli łamie tabu i postanawia odwiedzić podziemia zamieszkiwane przez kastę robotników.

Metropolis2Film wyreżyserował niemiecki reżyser Fritz Lang na podstawie swojej własnej powieści, a przynajmniej tak stoi w oficjalnych danych na temat filmu. Mówi się jednak ze autorką scenariusza nie był on sam, lecz jego żona.

Oryginał filmu uległ niestety zaginął lub uległ zniszczeniu najprawdopodobniej w czasie lub tuż po drugiej wojnie światowej.W wyniku starań filmowych historyków zostały odnalezione niektóre usunięte z pierwotnego materiału fragmenty filmu. Dzięki ocalałym dokumentom, zapiskom oraz kopii scenariusza, udało się odtworzyć Metropolis w wersji bliskiej oryginałowi.

Metropolis8

Metropolis4Oryginalny film wyemitowany w 1927 roku trał 210 minut. Film kosztował niebagatelną na owe czasy sumę 7 milionów marek i przeznaczony był dla widzów od 12 roku życia.

Wersja odtworzona filmu, która pojawiła się w 2002 roku posiadała 123 minuty.Inne źródło podaje z kolei, że trwa ona 118 minut wiec nie jestem pewien czy chodzi o tą samą wersję.Zawiera ona odnalezione po wojnie niektóre fragmenty filmu, oraz opisy tych fragmentów, które zostały wycięte wbrew woli reżysera na rok po jego premierze, czyli w 1928 roku. Cięcia w filmie spowodowane były głownie finansową klapą filmu w roku premiery, jaki to zresztą los spotkał wiele epokowych dzieł dopiero w późniejszych latach docenionych jak chociażby kultowego dziś Łowcę Androidów (Blade Runnera), który pojawiwszy się w roku 1982 był klapą, a nagle dziesięć lat po swojej premierze wyświetlany w niektórych kinach nagle stał się obiektem wielkiego zainteresowania i zachwytów.Dziś Łowca Androidów stanowi wspaniałą klasykę kina SF, a warto tutaj wspomnieć, iż niektóre jego elementy były inspirowane właśnie filmem Metropolis Fritz Langa.

Metropolis1Metropolis5

Metropolis3Sceny z filmu Metropolis wykorzystała dwukrotnie grupa Queen w teledyskach do utworów Radio GaGa i Love kills. Wyraźnie inspirowany Metropolis jest też wideoklip Madonny „Express Yourself”.

Muzyka z filmu w jego obecnych reedycjach została zremasterowana i nagrana w formacie 5.1.Wiele zachwytów oraz inspiracji późniejszym twórcom filmowym dostarczyła scenografia. Dostarczyła ona inspiracji do powstania Gotham City w „Batmanie” Tima Burtona, za które Antona Furta otrzymał Oscara, wspomniany „Blade Runner” czy „Piąty element” również wyrosły na inspiracji sceneriami Metropolis.

Jakub „Qba” Niegowskiwww.jakubniegowski.pl

Dodaj komentarz