Co to jest mandala

MandalePierwsze mandale tworzono w Indiach i to stamtąd dotarły one do Tybetu w VIII wieku. Sanskrycki termin „mandala” oznacza „centrum i to, co wokół” niemniej wyraz ten tłumaczony jest też po prostu jako „okrąg”. Mandala szybko stała się sposobem na medytację czyli na głębokie wejście w siebie, a sam proces tworzenia i niszczenia mandali, miał symbolizować życie i śmierć, pozwalając zagłębić się w zrozumieniu i akceptacji przemijalności każdej rzeczy, każdego aspektu życia. Wieczne koło przemijalności i odnowy, początek i koniec.

Mandala buddyjska to przede wszystkim harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia cztery strony świata czyli to co jest połączone z ziemią i człowiekiem i jego sferą wewnętrzności. Obie figury współgrają harmonijnie w mandali, obie wychodzą z jednego punktu, który jest jednocześnie końcem i początkiem wszystkiego. Na wschodzie mówi się, że mandala jest kwadraturą koła.

Ogólnie zatem ujmując mandala to diagram, który ukazuje jak chaos jest w stanie przyjąć całkowicie harmonijną formę. Mnisi buddyjscy tworzą mandale przez wiele godzin a nawet często wiele dni, usypując je misternie z kolorowego piasku. Po czym następuje bardzo uroczyste zniszczenie owego dzieła sztuki.

Mandalę zdecydowanie można traktować jako symbol naszego życia, w którym my jesteśmy środkiem otaczającego nas świata. Można także przyjąć, ze mandala to obraz nas samych i naszego wnętrza.

Jak wykonać mandalę

Na początek należy skupić się na odpowiednim przygotowaniu samego miejsca do tworzenia. I tak oto pokój do tworzenia powinien być przede wszystkim uprzednio dobrze przewietrzony. Dla dalszego stworzenia jeszcze bardziej przyjaznych i inspirujących warunków można również włączyć przyjemną dla ucha muzykę relaksacyjno – medytacyjną. Jeśli ktoś lubi, polecam zapalenie delikatnego kadzidełka lub świecy, które pomogą nam szybciej wejść w stan relaksu i medytacji. Wszystkie przybory, z których zamierzamy korzystać kładziemy w zasięgu ręki i dopiero wtedy zabieramy się do pracy.

ewamandala1Przy tworzeniu mandali nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Można stosować dowolne, znane nam techniki i metody. Można stworzyć swoją własną mandalę od podstaw, a można też zająć się wypełnianiem gotowych szkiców czy wzorów. Do tworzenia naszego dzieła możemy używać farb, kredek, możemy tworzyć witraże z kolorowych papierów lub tkanin, możemy wyklejać dowolnymi ziarnami, guzikami, kamyczkami, muszelkami, a nawet szyszkami, lub lepić z plasteliny. Używajmy świeżych i żywych kolorów, dobranych wg własnego odczucia i uznania. Bawmy się kontrastami w barwach i odcieniach, a nawet fakturach użytych materiałów. Pamiętajmy, że nie tylko sama mandala jest ważna, ale i przede wszystkim sam proces twórczy, proces wchodzenia w siebie, zagubienia i odnajdywania tego co ukryte w nas.

Co daje mandala

Działanie mandali, zależy od intencji z jaką została stworzona i zgodnie z tym, można stworzyć przeróżne rodzaje mandal, zależnie od potrzeb i możliwości wyobraźni. Można wykreować mandale oczyszczające, uzdrawiające lub wzmacniające dowolne cechy lub obszar ludzkiego życia. Może być mandala przebaczenia, niewinności, spokoju, zdrowia, miłości, dostatku, harmonii, mądrości, radości, otwarcia, spełnienia itd itp. tematów do stworzenia naszej niepowtarzalnej mandali jest tak wiele, jak nas samych.

Samym mandalom i aktom ich tworzenia, przypisuje się wiele ciekawych właściwości np. energetyzujące, relaksujące, wyciszające, uspokajające, rozładowujące oraz terapeutyczne w leczeniu nerwic oraz lekkich zaburzeń psychicznych. Rysowanie mandali pozwala również na rozwijanie zdolności manualno – artystycznych bowiem dobieranie i łączenie kształtów, materiałów i kolorów, rozwija pamięć wzrokową, koncentrację, wytrwałość i konsekwencję w działaniu. Rysowanie mandal sprzyja integracji wewnętrznej, rozwijając łatwość komunikacji z otoczeniem oraz łatwość wyrażania siebie jak i łagodzi napięcia i agresję wewnętrzną. Rysowanie mandal jest stosowane w arteterapii.

Za pomocą obrazu, symbolu, koloru można wyrazić wszystko to, co znajduje się poza naszą zdolnością postrzegania. Dzięki temu mandala mieści w sobie nasze marzenia, ukryte pragnienia, uczucia, oraz otwiera możliwość głębszego zrozumienia i poszerzania naszej świadomości.

Tworzenie mandali jest rodzajem medytacji, stworzony rysunek odzwierciedla stan wewnętrzny autora, odkrywając to co jest ukryte przed światem, a cały proces tworzenia może niejednokrotnie zabrać długie godziny a nawet i dni.

Sam symbol koła, występujący właściwie w każdej mandali, uważa się za kształt o właściwościach skupiających i wzmacniających daną energię.

Jaki jest mechanizm działania mandali

Zapewne niektórzy z was mogą się zastanawiać jak to możliwe, że coś takiego, jak pozornie chaotyczny zapis przypadkowych kolorów, może mieć pozytywne oddziaływanie na kogokolwiek.

Warto zatem wspomnieć, że w mandali nic nie jest przypadkowe i bez znaczenia.

ewamandala2Już jak wyżej było wspomniane sam proces tworzenia ma działanie terapeutyczne, gdzie poprzez mocne wniknięcie w swoje wnętrze i dotarcie do głębi swoich odczuć, możemy wyciągnąć je na zewnątrz poprzez spontaniczne wybory kolorów i kształtów. Każda barwa, kształt i wzajemne ułożenie jednej rzeczy względem drugiej na kole mandali, ma swoje znaczenie i to my sami najlepiej potrafimy je nazwać i zinterpretować, i to wtedy kiedy już w pełni świadomi spojrzymy na całokształt nowo powstałego obrazu.

Dzięki spontanicznemu tworzeniu mandal, możemy nie tylko wyrazić to co już wiemy, ale możemy również dowiedzieć się tego czego jeszcze nie znamy na swój temat, wyciągając to na wierzch i formułując w obraz, spontanicznie prowadzi ręką naszej intuicji lub też podświadomości.

Mandala może być jak najbardziej takim bardzo osobistym głębokim przekazem / listem wystosowanym od siebie dla siebie, od swojej najmniej świadomej części dla naszej świadomości i nadświadomości i z drugiej strony znowu od naszej nadświadomości do naszej świadomości i podświadomości. Jako, że wszyscy jesteśmy całością złożoną z trzech części, to cokolwiek robi, którakolwiek część nas, reszta naszego bytu / jestestwa automatycznie to rejestruje i reaguje w swój sposób.

Zatem patrzenie, medytacja i kontemplacja kolorów, kształtów i ogólnego ułożenia i połączenia elementów mandali zdecydowanie jest wstanie wpływać na nas samych. Nie tylko poprzez zakotwiczenie nas na poziomie energetycznym, na którym została stworzona dana mandala, ale również poprzez zwykłą grę wyżej wymienionych czynników.

Dawno już bowiem udowodniono, że kolory wpływają na nasze samopoczucie, a to z kolei potrafi wywołać w nas i w naszym organiźmie bardzo pozytywne reakcje chemiczne, poprawiając naszą ogolną kondycję i zdrowie.

Od dawna również mówi się o tzw. wpływie kształtów na otoczenie. I tak każdy kształt emanuje różnorodną, właściwą tylko dla siebie, energią. W gruncie rzeczy nie jest to żadno odkrycie, bo wszystko w naszym świecie jest energią, czystą energią, a my najszybciej i najlepiej komunikujemy się nawzajem za pomocą przepływu energetycznego.

Taka telepatia to nic innego jak tylko przykład przepływu energii z jednego ‘centrum’ do drugiego. Muzyka, słowa, dźwięk to nic innego jak tylko kolejna forma przekazu energetycznego. I tak samo rysunek, obraz, kolor to tylko kolejny fizyczno – energetyczny przekaz. ‘List’ obrazowo – energetyczny.

Mówi się, że można z powodzeniem porozumiewać się ze zwierzętami na poziomie astralnym, czyli poprzez przekazywanie im bezpośrednio obrazów, obrazów tego co chcemy aby zrobiły. Ponąć to najlepszy język do komunikacji z nimi. My ludzie, mamy o wiele większe możliwości i zdolności, mamy rozwiniętych wiele różnych talentów i ‘języków’. Obraz, kształt, kolor, rysunek to tylko kolejna forma porozumiewania się nawzajem. Dla niektórych jest ona nawet bardziej ‘czytelna’ niż inne. Bardziej właściwa czy odpowiednia i najbardziej docierająca do głębi istoty.

Osobiście uważam, że w gruncie rzeczy każdy z osobna powinien sam wypróbować różne formy ‘terapii’ na ‘własnej skórze’ w tym, malowanie mandali samemu, lub pracę z gotowym egzemplarzem. To najlepsza weryfikacja dla nas samych, czy dany sposób dla nas działa i czy ‘praca’ z nim sprawia nam przyjemność i satysfakcję.

Czym dla mnie jest mandala

Proces tworzenia mandali to dla mnie niezwykłe wydarzenie. To chwila, która pozwala mi na pełne skupienie, wejście w siebie i poprzez akt tworzenia w ciszy i spokoju, lub przy akompaniamencie miłej i spokojnej muzyki, pozwala mi na odkrywanie nowych czasami nieznanych mi jeszcze obszarów w moim wnętrzu. Przechodząc poprzez poszczególne etapy całego procesu dochodzę do momentu głębokiej medytacji, gdzie w pełni mogę odczuwać i kontemplować cechę, nad którą to postanowiłam popracować. Wznosząc się na fali energii coraz wyżej i odczuwając w pełni daną energię w sobie, w swoim jestestwie, mogę wyrazić odczuwanie jej poprzez tworzenie obrazu mandali. Używając gry kolorów, kształtów, światła i cieni oddaję w formie obrazu odczucie, które jest we mnie w chwili medytacji.

ewamanadala3Innymi słowy można powiedzieć, że mandala, obraz mandali, jej forma, kształt i kolory służą mi do wyrażenia i zakotwiczenia wysokich wibracji, które pozwalam sobie doświadczać i odczuwać podczas medytacji i kontemplacji. Dzięki temu osoba, która później będzie miała możliwość pracować z daną mandalą, poprzez medytację i kontemplację nad danym obrazem mandali w dowolnym czasie i miejscu, szybciej i łatwiej może przywołać ten wyższy stan świadomości do samego siebie.

Mandala to czysty zapis wyższych uczuć i ich wysokich wibracji niemniej wyrażony obrazem a nie literami. Tutaj to kolory, kształty, gra barw, światła i cienia są odpowiednikiem poszczególnych słów które mogłyby być użyte w stosownym zapisie słownym.

Jak pracować z gotową mandalą

Dużym plusem posiadania gotowej mandali jest to, iż została ona stworzona dla nas, na nasz konkretny temat, konkretną intencję czy problem. Mandala taka jest wtedy dostosowana do naszych indywidualnych energii, bardzo indywidualnych braków i potrzeb. Pracując nad mandalą dla konkretnej osoby bowiem, nie pracuje się tylko nad konkretnym zamówionym tematem, ale również tworząc to szczególne dzieło, kreator wczuwa się w energię osoby zamawiającej, dostosowując całośc do jego indywidualnej wibracji. Pozwala to za każdym razem stworzyć zupełnie inną, jedyną, niepowtarzalną i niespotykaną wcześniej mandalę.

Ewa Małgorzata Siembida

Dodaj komentarz