Spodziewane kolejne rozbłyski słoneczne

plamy-na-sloncu-30wrzesniaRegion plam słonecznych oznaczonych jako 1583, znajdujący się po zachodniej stronie słońca, zwiększył swoją aktywność w przeciągu ostatnich 24 godzin, przewidziane są kolejne rozbłyski.

Jednakże rozbłyski mogą ominąć ziemię ponieważ za kilkanaście godzin region ten nie będzie znajdował się na wprost naszej planety.
Amerykańska agencja NOAA podaje, że rozbłyski mogą nastąpić w przeciągu następnych 48 godzin skala szacowana jest na rozbłyski klasy C ale jest 10% szans na rozbłysk klasy M.

Tymczasem w regionie 1577 ciągle dochodzi do rozbłysków słonecznych, najsilniejszy osiągnął skalę C9.9 nastąpił on 30 września o godzinie 23.39 UTC.
Z powodu aktywności tych regionów spodziewane są burze magnetyczne o średniej sile w przeciągu następnych 24 godzin.

28 września miał miejsce koronalny wyrzut masy w stronę ziemi, instrumenty pomiarowe (Magnetometry) wykryły impuls około godziny 11:38 30 września, obserwatorium kosmiczne ACE zarejestrowało zwiększoną aktywność i prędkość wiatru słonecznego do ponad 400 km/s.Zarejestrowany wpływ był znacznie mniejszy od spodziewanego, co spowodowało burzę magnetyczną o niedużej sile.Plamy oznaczone numerem 1577 mogą wydać rozbłyski klasy M a do aktywnych grup dołączył niedawno region oznaczony 1584, który zejdzie na widoczną stronę tarczy słonecznej 3 października 2012.

Dodaj komentarz