Polscy naukowcy próbują obalić mity i zmienić kontrowersyjne podejście rządu do wykorzystania konopi.
Konopie są silnie związane z tradycją Polskiego rolnictwa i są idealnym materiałem na pozyskiwanie energii. Nie tylko w naszym kraju naukowcy starają się zmienić podejście prawne do tej rośliny – rosyjscy naukowcy także próbują zmienić opinie rządu by zacząć produkować paliwa z konopi.
Każdy kto miał konopie siewne w swoim ogródku zauważył jak ciężko się ich pozbyć, te rośliny nie potrzebują wiele żeby rosnąć a na Polskie warunki są wręcz idealne dla rolników.
Proces spalania paździerzy konopnych wyzwala się więcej energii niż w przypadku spalania drewna – tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie prof. Grzegorz Spychalski dyrektor instytutu włókien naturalnych i roślin zielarskich w Poznaniu (IWNiRZ), w którym prowadzone są badania na temat wykorzystaniu konopi do produkcji biomasy.Spotkanie z prof. Spychalskim zostało zorganizowane w 2011 roku przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego w ramach konferencji prezentujących poszczególne dziedziny rolnictwa.
Prof. Spychalski mówi, że on i jego instytut starają się zmienić powszechną opinię dotyczącej konopi i jej złej sławie wypromowanej przez media.Zła opinia na temat konopi wzięła się z psychoaktywnej substancji czynnej THC (tetrahydrokannabinol), która znajduje się w konopiach indyjskich i używana jest w celach rekreacyjnych i która wbrew powszechnej opinii ma wielki potencjał leczniczy. Brak odpowiedniej wiedzy w społeczeństwie i podejście rządu („Ale czy marihuana jest z konopi? Chyba niee”) wpływa na postrzeganie potencjału ukrytego w tych roślinach wręcz je demonizując.
Takie podejście wpływa na konopie, które są prawnie dozwolone (mogą zawierać tylko do 0,2% THC) przez co cierpi nasza gospodarka. Tymczasem konopie zasługują na wielką uwagę ponieważ mają zastosowanie w budownictwie, ekologii czy energetyce.
Badania pokazały że paździerze konopne mają najwyższą wydajność energetyczną, jeden hektar uprawy konopi daje 15 ton suchej masy!Taka sytuacja pokazuje, że konopie są wielką alternatywą dla wszystkich odnawialnych źródeł energii nawet lasów – mówi prof. Spychalski.
Ale to jeszcze nie wszystko ponieważ konopie mają wysoką tendencję do absorpcji dwutlenku węgla, 1 hektar w czasie wegetacji pochłania z atmosfery do 2,5 tony CO2.Więc nie dość że są wielką alternatywą energetyczną to jeszcze sama ich hodowla ma dobroczynny wpływ na środowisko.
Idąc za kolejnymi właściwościami użycia konopi, poznańscy naukowcy odkryli, że konopie bardzo dobrze nadają się do izolacji, nie przepuszczają one ciepła a w przeciwieństwie do styropianu nie zamykają dostępu powietrza więc ryzyko pojawienia się grzybów lub nawilgocenia zostaje zredukowane.Prof. Spychalski mówi, że dzięki temu paździerze konopne nadają się do ociepleń budynków są bardziej wydajne i tańsze.
Instytut prof. Spychalskiego wykorzystuje konopie do procukcji mat dezynfekcyjnych, które wykorzystuje się np. w przypadku zagrożeń epidemiologicznych.Dawniej wykorzystywane były trociny nasycone odpowiednimi środkami, dzięki wykorzystaniu konopi maty są wykorzystywane od razu nasączonej odpowiednimi materiałami antybakteryjnymi.
Instytut już ma kolejny pomysły np. wykorzystanie konopi do produkcji środka ognioodpornego, prof. Spychalski opisuje, że taki środek z konopi można natryskiwać na materiały łatwopalne i w ten sposób zabezpiecza się je przez spaleniem nawet w dużej temperaturze, pod wpływem wysokiej temperatury środek spęcznieje i wytrzyma nawet do 800 st Celsjusza.Można go wykorzystać do spryskiwania drzwi czy materiałów konstrukcyjnych.
Instytut IWNiRZ jest interdyscyplinarną jednostką badawczą powstałą w 2009 roku w połączeniu Instytutu Włókien Naturalnych oraz Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich.Instytut ten przeprowadza różnorakie projekty z wykorzystaniem konopi czy innych roślin włóknistych, niektóre z nich pojawią się w przyszłości na naszej stronie bo temat jest naprawdę duży.
Powracając do konopi, które był przez tysiąclecia filarem rolnictwa i przemysłu oraz posiadały wysoki priorytet strategiczny nie zdziwi was fakt że Cesarstwo Rzymskie toczyło o nie wojny a Anglii, Hiszpanii, Holandii i innym potęgom morskim pomogły podbijać świat.Nie powinno was również zadziwić, że z konopi wytwarzane było ponad 25.000 (tak dwadzieścia pięć tysięcy), różnych produktów zaczynając od lamp przez papier ubrania, żywność lekarstwa, liny, materiały budowlane itd. itp.Francuski lekarz i pisarz Francis Rablais twierdził, że gdyby jakakolwiek roślina miała zostać królową światowej flory na pewno były by to konopie.Warto jest pamiętać o tym w Polsce, która ma historie ściśle związaną z konopiami.
Niezależnie czy pochwalamy palenie konopi w celu innym niż wytwarzanie energii warto jest zwrócić uwagę na jej potencjał i możliwe wykorzystanie, Polscy rolnicy mają hodowlę konopi we krwi ponieważ jest ona naszym dziedzictwem narodowym, które zostało zdelegalizowane i zdemonizowane na rzecz droższych toksycznych i mniej wydajnych sposobów pozyskiwania energii lekarstw czy innych produktów.Naukowcy nie śpią i ciągle poszukują najlepszych odmian i gatunków tych roślin do celów przemysłowych.Większość ludzi nie zdaję sobie sprawy z tego że biomasa z konopi włóknistych podczas spalania wydziela mniej tlenku i dwutlenku węgla niż węgiel czy gaz, a i tak jest bardziej wydajna energetycznie i daje więcej ciepła i jest o wiele tańsza.
Jak pisałem uprawa konopi włóknistych jest w Polsce prawnie legalna lecz podlega ostrym restrykcjom wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jest możliwość zdobycia odpowiednich pozwoleń na uprawę lecz niestety jest to dość trudny proces i rząd tego nie ułatwia.Roślina jest dobrze przystosowana do naszego klimatu i nie wymaga dużego zaangażowania w jej wzrost nie potrzebne są nawet środki dla ochrony roślin. Sami oceńcie czy rezygnowanie z jej wykorzystania uzasadnione?
źródło: SoftSecrets