Robot zamiast chirurga

davinci robotPo raz pierwszy na wyspach brytyjskich przeprowadzono operacje na otwartym sercu z użyciem mechanicznego ramienia.
New Cross Hospital znajdujący się w miejscowości Wolverhampton, zastosował mechaniczne ramie nazwane „Robot Da Vinci” na 22 letniej pacjentce Natalie Jones. Ramieniem sterował chirurg, który za pomocą kamer o wysokiej rozdzielczości zoperował dziurę w sercu pacjentki.
Na dodatek by zmniejszyć ryzyko zbyt nagłych ruchów chirurga, robot przesuwał ramię o 1 milimetr kiedy lekarz poruszył ręką o 3 milimetry.

Pacjentka mówi, że mimo strachu zdecydowała się na taki zabieg ponieważ nie chciała aby pozostała duża blizna jak i spodobał jej się pomysł, że jest pierwszą osobą, która miała taką operację.

Operacja przeprowadzona przez takie robotyczne ramie jest mniej bolesna dla pacjentów, bardziej precyzyjna i szybciej mogą po niej wrócić do normalnego życia.Lekarze są zgodni, że operacje wykonywane przez roboty są bardziej bezpieczniejsze niż te, które przeprowadzane są ludzką ręką, szczególnie jeżeli chodzi o bardziej delikatniejsze zabiegi.Ramie robota nie zadrży nie upuści narzędzi ani nie zestresuje się, ryzyko powikłań jest mniejsze przez wykorzystanie bardziej precyzyjnych i mniejszych narzędzi.

Czy w przyszłości operowani będziemy tylko za pomocą robotów?Lub czy technika sięgnie momentu w którym roboty same będą mogły wykonywać skomplikowane operacje bez potrzeby udziału ludzi?

Dodaj komentarz