Polujący „Smoczy Duch”

pterozaurPrawie każdy zna z opowiadań, baśni czy powieści fantasy koncepcje wielkich latających, mających długowieczne życie smoków. Do tej pory pojęcie „Smok” wiązało się z czymś baśniowym czy fantazyjnym ale jak się okazuje smoki mogły istnieć naprawdę.
22 lutego 2012 roku Chińscy paleontolodzy opublikowali pracę w której opisują znalezisko pochodzące z wykopalisk w północnej prowincji Liaoning. Według paleontologów znalezione szczątki stworzenia są jednymi odkrytymi do tej pory.

Owe szczątki opisują stworzenie latające, którego skrzydła miały rozpiętość aż do 5 metrów i posiadał na szczycie czaszki kostną wypustkę, która prawdopodobnie spełniała rolę steru. Stworzenie zostało nazwane Guidraco Senator – co znaczy „polujący smoczy duch”.Jaszczur istniał w okresie pterozaurów (gadów latających) około 120 milionów lat temu. Być może był to pierwszy kręgowiec latający na Ziemi.Sposób polowania tego pterozaura przypomina sposób dzisiejszego pelikana, lecz w odróżnieniu od pelikana gdy pterozaur w locie zanurza dolną szczękę w wodzie – cała woda przelewa się pomiędzy szparami w zębach, a ryby zostają uwięzione pomiędzy zębami co oznacza, że jego zęby tworzyły coś w rodzaju sita.To odkrycie ma ważne znaczenie dla nauki, ponieważ dzięki temu badacze są bliżsi rozwiązania zagadki ewolucji.Można pomyśleć, że legendy i mitologie, które bazują na smokach opierały się na faktach, lecz musimy pamiętać, że owe legendy i mitologie powstały stosunkowo nie dawno porównując do czasów ery dinozaurów.Jednakże kto wie, w naszych czasach coraz częściej dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę to możemy tylko spekulować.Ale czy możliwe, że nasi przodkowie mieli styczność z takimi stworzeniami jak smoki? A może to tylko wyobraźnia, która jakimś sposobem okazała się pokrywać z prawdą, lub jej częścią?

Dodaj komentarz