Całkowite zaćmienie już dzisiaj

zacmienie sloncaW dzisiejszym dniu nastąpi całkowite zaćmienie słońca o godzinie 20:35 czasu uniwersalnego, lecz żeby podziwiać to rzadkie zjawisko musielibyśmy znaleźć się w północnej Australii lub na Wielkiej Rafie Koralowej.

Takie zjawiska przyciągają przeważnie wielu turystów i naukowców, podobnie jest i tym razem, godzinę po wschodzie słońca przybyłe osoby będą świadkami drugiego wschodu słońca. Zaćmienie będzie trwało parę minut ale przez ten czas na niebo wrócą ponownie gwiazdy.

Słońce będąc blisko horyzontu w czasie zaćmienia, spowoduje że będzie widoczny pełen zakres zjawiska wraz z słynnym ostatecznym błyskiem ponieważ nasz satelita na kilka minut stanie się naturalnym koronografem co pozwoli zaobserwować gołym okiem to co symulują urządzenia SOHO czy SDO.

Zaćmienie będzie w sumie trwało 3,1 godziny na skale globalną a cień pokona w tym czasie 14 500 tys. kilometrów, co odpowiada 0,46% powierzchni ziemi.

Dla osób które są w stanie zaćmienie zobaczyć niech się zdecydują bo kolejna szansa na zaobserwowanie całkowitego zaćmienie będzie dopiero w 2015 roku

Dodaj komentarz