Chciałbym w poniższym artykule przedstawić wam nowe, alternatywne sposoby budownictwa jak i możliwości związane z nimi. Zapewne sporo osób już o tym słyszało i czytało, lecz pragnę naświetlić owo zagadnienie z mojej perspektywy, gdyż za pomocą tych technologii mamy szansę pozytywnie wpłynąć na otaczający nas świat.
Ostatnimi czasy coraz modniejsze stają się alternatywne i ekologiczne domy. W Polsce stosunkowo niedawno ten temat przybrał na popularności i przyciągnął wielu nowych zwolenników.Co takiego mają w sobie te domy, że tak szybko zyskują uznanie?
Eko-dom nie oznacza tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne w eksploatacji.Chyba każdy marzył o własnym domu. Jednak dla wielu ludzi na pragnieniach się kończy. Budowa zwykłego „kanciastego” lokum wymaga sporych nakładów finansowych przy budowie, a także przy utrzymaniu – więc marzenia zostają marzeniami z nadzieją, że kiedyś w końcu wybudujemy nasze cztery kąty.W przypadku domów kopułowych czy eko-kopuł, te wizje stają się bliższe realizacji i realistyczniejsze w wykonaniu, a jednak dalej mało o tym słychać.
Zacznijmy jednak od tego, dlaczego nagle wzrasta zainteresowanie eko-domami skoro ta technologia była już dostępna od bardzo dawna.W czasach, kiedy drożeje dosłownie wszystko, od oleju napędowego po cały asortyment budowlany, ludzie zaczęli szukać rozwiązań, które pozwolą im zmniejszyć koszta utrzymania jak i koszta budownictwa, by móc stworzyć i utrzymać nasze upragnione mieszkanie.Jak się okazało rozwiązanie było od dawna tuż pod naszym nosem.Wzorując się na sposobie budowania schronień przez różne plemiona, Eskimosów, czy nawet futurystycznych planach budowli na innych planetach – idąc tym śladem – ludzie szukający nowych rozwiązań doszli do najbardziej utalentowanego architekta i projektanta, a mianowicie… natury.Biorąc przykład z natury, rdzennych plemion i wykorzystując przy tym elementy nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie zbudować dom szybko, tanio, ekologiczno-ekonomicznie, ładnie i praktycznie. Brzmi zbyt pięknie?
Domy kopułowe jak sama nazwa wskazuje są to domy z wyglądu przypominające kopułę. Za tym idą pierwsze oszczędności: brak kosztów związanych z budową dachu.Ponadto oszczędzamy na ogrzewaniu, gdyż tego typu dom nie musi być ocieplany tak mocno jak normalne budynki. Ciepłe powietrze nie ma którędy uciekać i jest w nim zupełnie inna cyrkulacja niż w przypadku domów normalnych.Oszczędzamy również na fundamentach, ponieważ koło o tej samej powierzchni co kwadrat ma mniejszy obwód, a co za tym idzie – mniejszą ilość materiału.Na ściany domu zużywamy również mniej materiału niż normalnie, a dodatkowo wykonanie kopuły jest o wiele mniej pracochłonne i wymaga mniej pieniędzy.
Czas budowy domu kopułowego oczywiście zależy od powierzchni oraz od ekipy budowlanej (są w Polsce już ekipy, które się tym zajmują). Często jednak budowa nie przekracza terminu 3-4 miesięcy, a dzięki technologii nadmuchowej dom można postawić nawet w ciągu dnia.
Budowanie domu kopułowego daje możliwość wszechstronnego doboru materiału budowlanego. Można budować z gliny i słomy, czy ze specjalnych worków wypełnionych ziemią. Podobno ziemia to dobry izolator, który idealnie nadaje się na materiał – chociaż w Polsce bym nie ryzykował.Glina i słoma również bardzo dobrze trzymają ciepło, a co jest sporą zaletą – nie trzymają wilgoci.Popularne są również konstrukcje betonowe lub żel-betonowe.
Do tej pory wymieniłem dużo różnych zalet eko-domu, lecz pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca tychże budowli – mianowicie kwestia zdrowotna.
Kształt kopułowy działa jak koncentrator witalnej energii potrzebnej do zdrowego funkcjonowania.Zostały wykonane badania (nawet przez Polskich projektantów), w których zrobiono pomiary radiacyjne i pomiary na przepływ energii.Został także zbadany wpływ konstrukcji kopułowych na jakość rosnących warzyw i przechowywanej wody. Jak się okazuje warzywa rosły większe i zdrowsze, a woda była bogatsza w składniki energetyczne.Dla zaznajomionych w temacie, wpływ kopuł ma podobne właściwości, co budowle o kształcie piramidy.Ponieważ wszyscy w 80% składamy się z wody (i jak już wiemy po badaniach Masaru Emoto – myśli i uczucia wpływają na cząsteczki wody) – wyobraźmy sobie jak pozytywny wpływ ma mieszkanie właśnie w takich domach.Jak wiadomo wszystko jest wibrującą energią. Aby więc stworzyć harmoniczne warunki do życia, musimy dobrze się zastanowić i przeanalizować w jakim środowisku chcemy się znajdować.Domy kopułowe dają nam ten luksus, że technicznie rzecz biorąc można je postawić prawie wszędzie. Chociaż niestety, Polskie prawo teoretycznie nakazuje budowanie podobnych budowli do tych, które stoją już w sąsiedztwie.
Moim zdaniem domy kopułowe są przyszłością budownictwa – nie tylko jako domki prywatne, ale i jako osiedla mieszkaniowe. Dzięki możliwościom jakie nam dają, jesteśmy w stanie zbudować nowoczesne, piękne, ekologiczne i przyjazne osiedla.
Projekty tego typu już są realizowane. Wystarczy, że zaczniemy je dostrzegać i urzeczywistniać nasze marzenia za ich pomocą. W niedługiej przyszłości możemy także wyprzeć zabudowane, pełne, kanciaste, śmierdzące, brzydkie osiedla, w których nikt nie czuje się zdrowo.Proponuje, aby każdy kto to czyta, (nawet jeśli nie stać go na taki dom w tej chwili), wyobraził sobie jakby to wyglądało gdyby miał własny domek tego typu, lub mieszkał na osiedlu z takich domków. Żadnych kanciastych, ordynarnie wystających budowli, które w większości wyglądają jak pokolorowane i ozdobione kwadraty, czy brak wielkich osiedli, które zasłaniają widoki i wyglądają również niezbyt przyjemnie.Zamiast tego zgrabne półkoliste domki o różnych wielkościach i szerokościach, o pięknej architekturze w czystym i zdrowym otoczeniu, a co za tym idzie wydajniejsze i mniejsze zużycie energii.Takie rozwiązania w budownictwie nie są tylko dla sfer mieszkalnych ale i dla przeznaczenia użytkowego – szkół, sklepów, przystanków i każdej innej formy budynków.
Wykorzystując najnowocześniejszą technologie energetyczną, jesteśmy nawet w stanie stworzyć budynki samowystarczalne – a co za tym idzie wyższą jakość życia, produktów, czy usług.
Wszystko co tu opisałem brzmi zbyt pięknie? Niestety takie rozwiązania na dobrą sprawę już były dostępne od dawna. Nie trzeba daleko wybiegać myślami żeby zrozumieć czemu nie były wdrażane i komu zależy na obecnym stanie rzeczy.Oczywiście korporacjom i wysoko postawionym urzędnikom. Nie chcę tu głosić teorii spiskowych ani teorii absolutnej władzy nad światem, lecz każdy może to zauważyć nawet bez zbytniego zagłębiania się w temat.
Dzięki kryzysowi ludzie zostali wybici z rutyny i przekonania, że wszystko jest skomplikowane, ciężkie i lepiej to zostawić specjalistom. Dlatego teraz, kiedy pokazują się piękne, nowe i do tej pory nawet nie wyobrażalne możliwości, zależy mi na dzieleniu się tą wiedzą i rozwijaniu kreatywności oraz wyobraźni.
Aktualnie istnieje już dużo projektów przebudowy, lub zmiany paradygmatu budownictwa, które łączą się również z projektami nowych urządzeń czy transportu. Ten temat jest bardzo rozległy, lecz to już materiał na kolejny artykuł.Informacji i nowych pomysłów jest mnóstwo, jednak polski Internet to dalej kropla w morzu. Nie każdy o tym wie, a tym bardziej nie każdy zna na tyle dobrze język angielski, żeby mógł sobie pozwolić na szukanie i przyswajanie wiedzy z za granicy.
Podsumowując:Wykorzystując nowe technologie i alternatywne sposoby budownictwa, jesteśmy w stanie stworzyć w pełni funkcjonujące społeczeństwo, w którym każdy ma dostęp do taniej bądź darmowej energii. Możemy stworzyć świat, w którym każdy ma własny dom, ponadto zamiast martwić się o przeżycie – przeznacza swą energię na twórczość i rozwój.Zamiana podejścia do budownictwa wyeliminuje również stare sposoby pozyskiwania energii elektrycznej i eksploatacji planety. W miastach mogłoby być w końcu czystsze powietrze, a widoki dymiących elektrowni, czy wielkich wagonów pełnych węgla w końcu zniknęłyby na dobre).
Przemysław „Vakrol” Turliński