Wydrukuj sobie serce… i obiad

BioDrukarkiJakiś czas temu na naszym portalu można było przeczytać o możliwościach drukarek 3D i ich potencjalnym wykorzystaniu. Jednak dzięki wykorzystaniu tej technologii już niedługo naukowcy będą w stanie „wydrukować” na przykład organy do przeszczepu.
Brzmi niewiarygodnie? Możliwe, jednak drukarki 3D w tym przypadku Biodrukarki będą w stanie zbudować nowy organ w przeciągu paru godzin.

Będą bo póki co nie są, jednak są w stanie „nadrukowywać” komórki macierzyste i nakierowywać je w potrzebne miejsce by np. przyspieszyć regenerację serca po zawale, ewentualnie nawet zbudować sztuczny organ.Póki co naukowcom udało się zbudować naczynia krwionośne jednak oczywiście głównym celem jest zbudowanie całego organu.

Jeremy Mao i jego zespół z Uniwersytetu Columbia wszczepili dla szczura wydruk w kształcie zęba, -w ciągu kilku tygodni w żuchwie wyrósł ząb dzięki komórkom macierzystym szczura.

Inny zespół z Uniwersytetu Wake Forest nadrukowal komórki bezpośrednio na rany skórny u myszy by przyspieszyć regenerację.

BioDrukarki2Istnieje już pierwsza firma która zajmuje się produkcją ludzkich tkanek za pomocą drukarek 3D „bio-printing” firma Organovo i jej inżynierowie twierdzą że już za kilka lat technologia wejdzie do sal operacyjnych co zrewolucjonizuje życie pacjentów którym do tej pory wszczepiane były bajpasy a za około 10 lat możliwe będzie drukowanie już bardziej złożonych organów.

Za pomocą biodrukarek niektórzy wpadli na pomysł by… wydrukować sobie obiad, np. wieprzowinę.Prof. Gabor Forgacs z Uniwersytetu Missouri planuje wykorzystać tą technologie do drukowania mięsa, które będzie można bezpiecznie jeść. Sposób produkcji takiego mięsa jest dosyć prosty, pobiera się od zwierzęcia komórki po to by je namnożyć a następnie przekształcić je coś na wzór „bioatramentu”, po zakończeniu drukowania komórki połączą się w tkankę i powstanie owy produkt. Naukowcom już udało się wykonać tego typu prototyp mięsa lecz póki co jest on niejadalny.Twórcy i pomysłodawcy tej technologii mówią że trudno będzie przekonać społeczeństwo do kupna takich produktów, jednak amerykańska firma założona przez ojca i syna „Modern Meadow” chce wytwarzać mięso bez potrzeby hodowli i zabijania zwierząt co wydaje się być dobrym krokiem zważając na to w jaki sposób teraz to się odbywa.Ciekawostką jest to że współtwórca Paypala (system płatności internetowych) Peter Thiel już zainwestował w firmę Modern Meadow 350 000 dolarów poza tym był on jedną z pierwszych osób które zainwestowały w Facebooka na samym jego początku.

Jedna odpowiedź

  1. this game 2 lata temu

Dodaj komentarz