Poczwórna helisa DNA

quadruple-heliksa-DNANiedługo minie 60 lat odkąd odkrycie podwójnej helisy zostało nagrodzone pokojową nagrodą Nobla dla Jamesa Watsona Francisa Cricka i Mauric’a Wilkinsa.

Natomiast ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli w komórkach ludzkich poczwórna helisę DNA, mimo że poczwórna helisa była już wcześniej zaobserwowana to teraz pierwszy raz została wykryta u ludzi.

Naukowcu sugerują że owe czteroniciowe DNA mogą odpowiadać za tworzenie się nowotworów sugerują również, że zablokowanie aktywności tego DNA może zablokować podział komórek nowotworowych.

Naukowcy nazwali te DNA G-quarduplex ze względu na wysoką zawartość guaniny, która jest podstawowym budulcem kwasów nukleinowych.Co oznacza, że chorzy nawet w zaawansowanym stadium gdzie nie daje się szans na przeżycie będą w stanie wyjść z tego cało.

Nawet jeżeli poczwórna helisa odpowiada za nowotwory to nie wiadomo czy nie bierze udziału w innych sferach naszego życia. Interesujące jest to, że dopiero teraz udało się potwierdzić poczwórną helisę u ludzi co pokazuje jak mało jeszcze znamy własne organizmy.

Dodaj komentarz