Czy czarna dziura się obudzi?

chmura-gazowa-czarna-dziuraCzy coś może obudzić uśpioną czarną dziurę?
Okazuje się że tak, w centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, która mimo że wykazuje minimalną aktywność to pędząca w jej stronę gazowa chmura może ją obudzić.
Czarna dziura, która ma nazwę Sagittarius A a jej masa równa się 4,3 milionom mas naszego słońca znajduje się od Ziemi 27 000 lat świetlnych i jednocześnie jest to najbliższa nam czarna dziura.

Astronomowie i ich obserwacje mówią jasno, że nasza czarna dziura jest uśpiona i takie obiekty jak chmury gazów przelatujące obok nie miały dużego wpływu na aktywność tej czarnej dziury, co więcej traciły tylko małą część swojej gazowej masy.Jednak tym razem gazowa chmura zmierza w sam środek tego uśpionego pożeracza co może skutkować jego większą aktywnością.

Naukowcy mówią, że właśnie wtedy kiedy czarna dziura wchłonie gazowe chmury zwiększa się jej aktywność co powodować może mocniejsze oddziaływania grawitacyjne z materią.Oznacza to że po wchłonięciu dostatecznej ilości gazu czarna dziura może zacząć pożerać obiekty z naszej galaktyki. Do spotkania czarnej dziury z chmurą gazu pozostało już niewiele czasu ponieważ ma to nastąpić jesienią tego roku, mimo że szansa na obudzenie się obiektu według naukowców jest bliska zeru to i tak nie mogą się doczekać kiedy będą mogli zaobserwować jak czarna dziura konsumuje swój posiłek.

Na potrzeby wyjaśnienia tego niezwykłego zjawiska jakie będzie mieć miejsce naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego nagrali ten krótki 5-minutowy film z możliwością włączenia Polskich napisów:

Dodaj komentarz