Odkryto piątą siłę natury

piata-sila-naturyWraz z nowymi odkryciami i nowym rozumieniem świata odkrywamy jak mało jeszcze wiemy i razem z nowymi odkryciami pojawiają się kolejne pytania na które szukamy odpowiedzi, nie znamy jeszcze dokładnie sposobu działania znanych nam sił natury a tu okazuje się… że jest ich więcej.

Dla badaczy z Amhrest College i Uniwersytetu Teksańskiego było niejasne zachowanie elektronów przechodzących przez płaszcz naszej planety, dlatego założyli że w przyrodzie istnieje jeszcze jakaś siła prócz grawitacyjnej lub elektromagnetycznej. Przygotowali eksperyment, który rzeczywiście wskazał na istnienie innej siły niż dotąd znane.

Eksperyment zakładał obserwowanie zmiany momentu pędu elektronów co czego z kolei wynikało że kierowane są przez inną siłę która naukowcy nazwali oddziaływaniem spin-spin dalekiego zasięgu, a źródłem tej siły mają być cząsteczki, które nie zostały do tej pory odkryte, nazwane zostały „unparticles” czyli „niecząstki”. Istnieje jeszcze jedna teoria która zakłada, że źródłem tej nowej siły mogą być cząsteczki pokrewne z bozonami Z(zet prym), nie wiadomo która teoria jest prawdziwa możliwe że żadna jednak badacze zgadzają się co do miejsca oddziaływania spin-spin dalekiego zasięgu którego źródłem jest samo serce naszej planety.

Siła mimo że jeszcze nie zrozumiana cechuje się pewnymi zachowaniami i właściwościami takimi jak np. nie zanika wraz z odległością w przeciwieństwie do sił grawitacyjnych czy elektromagnetycznych przez co można ją zaobserwować nie tylko u nas na Ziemi ale również w odległym kosmosie.Kolejna cechą jest subtelność w przyciąganiu, porównując do przyciągania pomiędzy elektronami a neutronami ta siła jest milion razy słabsza powodując pewne problemy w zbadaniu zjawiska.

Jednak jest miejsce na Ziemi, które zawiera w sobie miliony tych cząstek a tym miejscem jest płaszcz naszej planety czyli miejsce gdzie siła została odkryta.Mimo że siła została wykryta i powstały teorie dowodzące jej istnienie to minie trochę czasu zanim zostanie zaakceptowana przez społeczność naukową na świecie (a pewnie 100 lat zanim zostanie wprowadzona do edukacji).

Eksperyment który doprowadził do odkrycia nowej siły pokazał również nowy sposób badania wnętrza Ziemi a co za tym idzie pomoże w badaniu wstrząsów sejsmicznych co może pozwolić na lepsze przewidywania trzęsień ziemi, naukowcy mają również nadzieję dowiedzieć się więcej na temat jądra naszej planety.Jung-Fu Lin geofizyk z Uniwersytetu Teksańskiego powiedział że nowe odkrycie może dostarczyć nam wielu informacji do których nie mieliśmy dostępu.

Dodaj komentarz