52 rocznica pierwszego lotu kosmicznego

Vostok 1 orbitDzisiaj mija 52 rocznica pierwszego załogowego lotu w kosmos przez kosmonautę Jurijego Gagarina z ZSRR który dokonał przelotu niepełnej orbity wokół Ziemi na wysokości 168-326 km w czasie zaledwie 1 godziny i 48 minut w statku Wostok 1.

Vostok1 descent modulePomimo pobicia rekordów takich jak wysokość lotu, czasu lotu i wielkości masy wyniesionej na orbitę ZSRR przez długi czas nie przyznawało się do tego, że ostatnie 15km astronom przebył na spadochronie ponieważ katapultował się 7km nad ziemią co jest sprzeczne z Międzynarodową zasadą dotycząca rekordów lotniczych która mówi że „Pilot pozostaje w pojeździe od momentu startu do lądowania”.

Pomimo że Rosjanie sfałszowali film pokazujący że Gagarin wysiada z Wostoka, Międzynarodowa Federacja Lotnicza uznała rekordy pobite przez Rosjanina.Ten dzień był wyjątkowy dla ZSRR pod względem technologii jak i pod względem konkurencji jaką ZSRR toczyło z Amerykańskim NASA. Od tamtego dnia Rosjanie dumnie przypisują sobie pierwszy załogowy lot orbitalny.

Dodaj komentarz