Majowe niebo nocą

akwarydyW tym miesiącu czeka nas parę atrakcji nocnego nieba, troszkę więcej niż w miesiącu poprzednim bo już za 3 dni czyli 6 maja obserwować będziemy mogli deszcz meteorytów następnie czeka nas pierścieniowe zaćmienie Słońca i półcieniowe zaćmienie Księżyca.

Jeżeli pogoda nam dopiszę to 6 maja rój Akwarydów uraczy nas swoimi meteorytami w ilościach do 40 na godzinę, zaleca się by obserwacje zacząć w drugiej połowie nocy, radiant roju znajduje się w okolicach Wodnika dlatego należy zwrócić wzrok na wschodnią część nieba około godziny 3.

10 maja nastąpi pierścieniowe zaćmienie Słońca, jednak niestety szerokość geograficzna naszego kraju nie pozwoli na obserwację tego zjawiska.Za to osoby znajdujące się min. w Australii, południowo-wschodniej Azji lub we wschodniej części Oceanu Indyjskiego, będą mogli cieszyć się zjawiskiem i zapewne zdjęcia lub filmy z obserwacji pojawią się w sieci zaraz po zaćmieniu.

Na koniec miesiąca czekają na nas dwa zjawiska, pierwsze z nich to półcieniowe zaćmienie Księżyca jednak zaobserwować je będzie można tylko we wczesnych godzinach rannych, a kolejne i ostatnie ciekawe zjawisko  odbędzie się 27 maja gdzie Merkury, Wenus i Jowisz utworzą kształt trójkąta ponieważ po zachodzie Słońca znajdą się akurat w takiej pozycji.

Dodaj komentarz