Zapewne wiele osób słyszało pojęcie „smog elektromagnetyczny” ów smog tworzyć mają urządzenia takie jak telefony komórkowe, routery Wi-Fi, maszty telekomunikacyjne czy linie wysokiego napięcia.
Taki smog u osób z nadwrażliwością elektromagnetyczną wywoływać może niepożądane efekty np. problemy z koncentracją, zawroty głowy mrowienie skóry itp.
Osoby, które twierdzą że są wrażliwe elektromagnetycznie, wycofują się z życia zawodowego lub wyprowadzają się z obszarów gdzie według nich występuje duży smog elektromagnetyczny.
Dlatego postanowiono przeprowadzić badania czy rzeczywiście urządzenia są w stanie wywołać takie efekty samym działaniem, co się okazało… może to być efekt nocebo.
Efekt nocebo (z łaciny: będę szkodzić) to coś jak efekt placebo lecz wywołuje negatywne efekty.Według badań samo pojawienie się takich informacji np. w mediach już mogą wywołać niepożądane objawy u osób podatnych, skany rezonansu pokazały że samo spodziewanie się urazu uaktywnia obszary odpowiedzialne za przetwarzanie danych bólowych, tak jak wyjaśnia to dr Michael Witthöft z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji„zjawisko jest jak przeciwieństwo przeciwbólowego wpływu obserwowanego przy ekspozycji na placebo”.
Podczas badań osoby, które zostały poddane działaniu fal elektromagnetycznych odczuwały symptomy zarówno podczas symulowanego pola elektromagnetycznego, jak i podczas działania prawdziwego pola przez co ciężko im było stwierdzić kiedy wystawiono ich na działanie fal elektromagnetycznych.
Badanie przeprowadzone przez Withhöfta i Jamesem Rubinem z King’s College London, obejmowało stu czterdziestu siedmiu ochotników którym wyświetlono 2 różne reportaże telewizyjne gdzie dla pierwszej grupy pokazano dokument z BBC One w którym mowa była o zagrożeniach zdrowotnych związanych z komórkami i sieciami Wi-Fi, zaś dla drugiej grupy wyświetlono raport w którym omawiano bezpieczeństwo danych w internecie i telefonii komórkowej.
Następnie obie grupy zostały poinformowane, że zostaną poddani działaniu fal z częstotliwością Wi-Fi, oczywiście badacze nie użyli takich fal a jednak ponad połowa badanych doświadczyła negatywnych objawów takich jak: niepokój, ekscytacja, problemy z koncentracją i mrowienie w kończynach, ponadto dwóch uczestników badania wycofało się z eksperymentu twierdząc że objawy były zbyt dotkliwe. Symptomy oczywiście dotyczyły przeważnie osób z grupy pierwszej w której był przedstawiony reportaż na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z komórkami itd.
Według psychologów informacje wypływające z mediów w których spekuluje się na temat zagrożeń zdrowotnych wywołanych smogiem powodują, że coraz większa ilość społeczeństwa zaczyna wierzyć, że cierpi na IEI-EMF.
Dr Witthöft mówi, że potrzebna jest ścisła współpraca pomiędzy naukowcami a dziennikarzami, która będzie prezentować w mediach rzetelne i aktualne informacje dotyczące nowych technologi i ich potencjalnemu działaniu.