Oczyszczanie organizmu 10 wskazówek

OczyszczanieOrganizmuWiosna to najlepsza pora roku na oczyszczanie organizmu. W tym celu przygotowaliśmy dziesięć wskazówek, które ułatwią oczyszczanie ze zbędnego balastu toksyn. Poniższe rady nie zapewnią całkowitego oczyszczenia. Jeśli ktoś o takim myśli, najlepiej zrobić to w specjalistycznych ośrodkach, bądź też zdobywając wcześniej wiedzę z odpowiednich książek. Natomiast stosując poniższe wskazówki można w dużym stopniu poprawić ogólną kondycję organizmu, do czego zachęcamy.

1. Codziennie wypij minimum jedną szklankę świeżo wyciśniętego soku. W oczyszczeniu organizmu szczególnie wdzięczne są zielone warzywa, lecz każdy samodzielnie wyciśnięty sok z organicznych warzyw i owoców będzie zbawieniem.

2. Codziennie z rana wypij szklankę wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z jednej cytryny. Cytryny są bardzo wdzięcznymi owocami – zawierają ponad 20 związków o działaniu przeciwrakowym.

3. Staraj się często jeść borówkę, jagody, aronię, jeżyny, czarny bez, czarną porzeczkę – zawierają one dużo antocyjanin. Te tajemniczo brzmiące związki należą do grupy przeciwutleniaczy, redukują stan zapalny w ciele, dodatkowo są pomocne przy redukcji wagi, alergiach, pozytywnie wpływają na procesy myślenia i pamięć. Te niesamowite związki występują również w warzywach o barwie czerwono-fioletowej: czerwonej kapuście, czerwonej cebuli, bakłażanach.

4. Pamiętaj o ćwiczeniach oddechowych – staraj się poświęcić kilka/kilkanaście minut dziennie na gimnastykę oddechową na świeżym powietrzu. Jak mówi Michał Tombak: „wielki joga, Ramaczaraka (który jako pierwszy ujawnił sekrety nauki o oddychaniu i przekazał je do Europy) podkreślał, że gimnastyka oddechowa czyni każdego człowieka całkowicie wolnym od niebezpieczeństwa zachorowania na jakiekolwiek schorzenie organów oddechowych, pozbawi kataru i przeziębień, poprawi funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego”.

5. Śmiech jest najlepszym lekarstwem. Staraj się każdego dnia znaleźć znaleźć okazję do śmiechu, uśmiechu i uczucia wdzięczności. Życie mieni się kolorowymi barwami dla tych, którzy są gotowi je dostrzec.

6. Niemal każdy proces w organizmie wymaga odpowiedniego nawodnienia, dlatego pij dużo czystej wody. Pomaga ona usunąć toksyny z organizmu. Nie polecamy natomiast wody butelkowanej – nie każda reklamowana i sprzedawana jako zdrowa jest odpowiednia. Wiele z nich nie odróżnia się jakością od zwykłej kranówki.

7. Dodaj do swojego menu więcej surowych warzyw i owoców. Zawierają one składniki niezbędne do skutecznej detoksykacji, m.in.: beta karoten, kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacynę, witaminę C, witaminę E,witaminę B12, ryboflawinę, pirydoksynę, tiaminę, cynk, selen, magnes, mangan.

8. Poświęć minimum 30 minut dziennie na aktywność fizyczną. Pocenie się jest jedną z najlepszych form usuwania toksyn z organizmu.

9. Wzbogać codzienne potrawy kurkumą. Kurkuma to nie tylko przyprawa, w Indiach i Chinach od tysięcy lat jest stosowana jako środek leczniczy (wykazuje m.in. działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami). Wątroba jest najważniejszym organem detoksykacyjnym, więc powinniśmy o nią szczególnie zadbać. Jedna mała łyżeczka dziennie potrafi zdziałać cuda. Kurkumę możesz pić z wodą (wtedy wystarczy jedna łyżeczka na małą szklankę wody), dodawać np. do sosów, zup lub spożywać w postaci tabletek i kapsułek.

10. Zamień chemiczne środki czystości na rzecz naturalnych „detergentów”. Zwykłe środki zawierają wiele toksycznych substancji, składników alergizujących, surowców modyfikowanych genetycznie, surowców petrochemicznych, syntetycznych środków zapachowych. „Chemiczny koktajl” pozostaje w mieszkaniu po sprzątaniu, tak więc siłą rzeczy wdychamy pozostałości po chemicznych preparatach. Zamiennikami mogą być ekologiczne środki czystości lub produkty, które zazwyczaj mamy w kuchennych szafkach – ocet, soda, olejek eteryczny (np. pomarańczowy lub z drzewa herbacianego).

Magdalena Mojsik

Dodaj komentarz