Ayreon i Arjen Anthony Lucassen – progresywna podróż przez światy

AyreonTym oto artykułem postanowiliśmy otworzyć nowy dział w naszym serwisie poświęcony muzyce, która inspiruje i otwiera nasze postrzeganie na szerszą przestrzeń. Choć gusta są rożne liczymy, że nasza miłość do muzyki i pasja pozwolą Wam odkryć coś dla siebie i dostrzec nowe ciekawe zespoły i gatunki muzyki, o których być może nie słyszeliście, a które mogą również Was oczarować.
Arjen Anthony Lucassen i jego projekty muzyczne (Ayreon, Star One etc.) będą dzisiejszym tematem mojego felietonu, czyli bardzo wyjątkowe rock’owo-neoprogresywne brzmienia, połączone miejscami z muzyką folkową ale przede wszystkim, rock-opera, która zabiera nas w podróż po zapominanych światach, odległych galaktykach oraz ku wizjom naszej przeszłości i potencjalnej przyszłości.

ArjenAnthonyLucassenArjen Anthony Lucassen to Holenderski muzyk, gitarzysta, wokalista ale przede wszystkim doskonały kompozytor urodzony 3 kwietnia 1960. Arjen to postać niezwykle kreatywna, usłyszeć go możemy pod różnymi szyldami z których najbardziej znany jest chyba zespół Ayreon, ponadto Lucassen tworzy również zespoły Star One, Guilt Machine, Ambeon, pojawia się również w składzie Stream of Passion oraz wydaje albumy pod swoim imieniem i nazwiskiem czyli jako Arjen Anthony Lucassen.

Arjen Anthony Lucassen w większości swoich projektów angażuje znane i mniej znane postacie sceny muzycznej, tworząc tak zwane rock-opery, czyli opowieści muzyczne w których usłyszeć możemy wiele wspaniałych przeplatających się głosów toczących swoje dysputy w różnorodnych utworach, oraz wielu wspaniałych muzyków tworzących oprawę muzyczną. Wszystko to spaja jedna osoba – wizjoner, który jak wielokrotnie mi się wydaje, swoje wizje czerpie nie tylko z fantastyki której jest wielkim miłośnikiem, ale miejscami miewam wrażenie, że natchnienie pochodzi gdzieś z samej Przestrzeni…

Arjen porusza takie tematy jak powstanie życia na Ziemi, wpływ innych cywilizacji, nasza nadchodząca niepewna przyszłość, wizje innych światów, planet i cywilizacji, sama Świadomość i jej wędrówka przez Nieskończoność…Utwory niosą ze sobą rożne emocje, raz energię i zachwyt, raz melancholię i tęsknotę za dawno utraconym domem, by po chwili pokazać zmagania i siłę ducha.

Dość jednak słów wprowadzenia. Zabiorę Was w małą podróż po wybranych utworach i albumach, z których część zilustruje materiałem pochodzącym z YouTuba.:)

Ayreon – 01011001

Ayreon-01011001Wiele jest naprawdę dobrych albumów Arjen’a Anthonego Lucassen’a, jednak gdybym miał polecić jeden szczególny na początek byłby to album Ayreon zatytułowany kodem binarnym „01011001” z 2008 roku.Album opowiada o wielkim eksperymencie jakim jest samo Życie, w jego trakcie udajemy się na inne planety, poznajemy rasę która odkrywa prymitywną jeszcze w owym czasie Ziemię i przyparta do mury zmaga się z pytaniem czy ma prawo zmieniać bieg wydarzeń i życia ma Ziemi. Poznajemy w trakcie tego albumu samą Ludzkość, która jak się okazuje w wielkim kole czasu rysuje przed sobą przyszłość, którą ich przyszła wersja pragnie cofnąć i uniknąć błędów, które doprowadziły ją w ślepą uliczkę ewolucji.Utwory na płycie są od brzmień z mocniejszym uderzeniem, po bardzo spokojne, wręcz kołyszące do snu. Brzmienia gitarowe przeplatają się z elektroniką a wszystko to pełne wspaniałych, wspaniałych wokalistów i wokalistek co stało się jednym ze znaków rozpoznawczych Ayreon tworząc owe wspaniałe opowieści.

Zanim przejdziemy do kilku utwór z płyty (polecam jednak całość) poniżej przedstawiam fanowski trailer albumu, który jest przedstawieniem części wokalistów i muzyków którzy brali udział w jego nagrywaniu. Jak widzicie jest to plejada niesamowitych rockowych głosów i wspaniałych muzyków:

Beneath The Waves czyli pod falami, pod ich powierzchnią.. odległa dawno zapomniana planeta… odległy, obcy nam dziś świat. Wspomnienia o tym świecie to treść tego nieco melancholijnego utwory, w którym poznajemy opowieść cywilizacji, która jest tak rożna od nas a jednak tak bliska..

Innym pięknym nastrojowym utworem z tego albumu jest Comatose w którym słyszymy dwa głosy, jeden kobiecy, wyrażający opiekuńczą i spokojną część świadomości, patrzącą z perspektywy na wszystko, drugi głos męski wyrażający ludzkie pragnienia potrzeby i obawy.

Ale najbardziej poruszającym mnie utworem na płycie jest The Truth Is In Here śpiewany przez samego Lucassena, w którym słyszymy historię pana L, którego nawiedzają sny i wizje odległych światów, które nie dają o sobie zapomnieć. Drugi głos zaś pyta go, czy aby nie zapomniał zażyć swoich leków które mają owe wizje stłumić…Oto utwór, a poniżej jako takie tłumaczenie tłumaczenie tekstu

„Prawda jest tutaj”

[Arjen Lucassen:]Ostatniej nocy znów miałem ten senMój świat był czarny niczym nocdręczony wizjami przyszłego świata[Liselotte Hegt:] Panie L., czy wziął pan leki?

[Arjen Lucassen:]Śpiewałem o tych snachOstrzegając ludzi przed upadkiemZmarnowane słowa, których nikt nie słuchał[Liselotte Hegt:] Uspokoi się pan? Przygotuję panu łóżko

[Arjen Lucassen:]Dziś znów miałem ten senWłóczyłem się wśród gwiazdNa skrzydłach niesamowitego lotu[Liselotte Hegt:] Panie L., dobrze się pan czuje?

[Arjen Lucassen:]Do miejsca poza naszym czasemGdzie światło słońca nie ogrzewaA kolory zlewają się w noc[Liselotte Hegt:] Może będziemy musieli zwiększyć pańską dzisiejszą dawkę

[Arjen Lucassen:]Wiem, że prawda jest tamNie chcecie zobaczyć?Wiem, że prawda jest tutaj[Liselotte Hegt:] Dlaczego mamy panu wierzyć?[Arjen Lucassen:] Jeśli chcecie poczuć

[Arjen Lucassen:]Teraz znów mam ten senŻyję pod falamiW królestwie gracji i majestatu[Liselotte Hegt:] Panie L., mogę pana uspokoić?

[Arjen Lucassen:]Z oddali nadchodzą cienieZimne maszyny wyłaniają się z głębiW świecie kiedyś dumnym i wolnym[Liselotte Hegt:] Proszę uwolnić myśli, niech to wszystko odejdzie

[Arjen Lucassen:]Nie cierpię znowu tego śnićOni żyją w mojej głowieCzując wszystko, co ja czuję[Liselotte Hegt:] Panie L., może się pan uspokoić?

[Arjen Lucassen:]Przemawiają do mnie w snachWidzą wszystko to, co jaZawsze mnie prowadzili[Liselotte Hegt:] Musi się pan uspokić, proszę zażyć kolejną tabletkę!

[Arjen Lucassen:] Wiem, że prawda jest tam[Liselotte Hegt:] Dlaczego mamy panu wierzyć?[Arjen Lucassen:]Jeśli chcecie ją zobaczyćWiem, że prawda jest tutaj[Liselotte Hegt:] Dlaczego mielibyśmy pana oszukiwać?[Arjen Lucassen:] Jeśli chcecie poczuć?

[Liselotte Hegt:]Jesteśmy samiNie ma tam nikogoNie musi się pan bać

[Arjen Lucassen:] czy nie widzicie przez tą maskaradę?[Liselotte Hegt:] Jesteśmy sami[Arjen Lucassen:] Wszyscy jesteśmy klonami[Liselotte Hegt:] Nie ma tam nikogo[Arjen Lucassen:] Tak się boję[Liselotte Hegt:] Nie musi się pan bać

[Arjen Lucassen:]Ostatniej nocy znów miałem ten senMój świat był czarny niczym nocdręczony wizjami przyszłego świata[Liselotte Hegt:] Panie L., czy chce pan odpocząć?

[Arjen Lucassen:]Przemawiają do mnie w snachWidzą wszystko to, co jaZawsze mnie prowadzili[Liselotte Hegt:] Uspokoi się pan? Przygotuję panu łóżko

[Arjen Lucassen:] Wiem, że prawda jest tam[Liselotte Hegt:] Dlaczego mamy panu wierzyć?[Arjen Lucassen:] Jeśli chcecie ją zobaczyć[Liselotte Hegt:] Dlaczego mielibyśmy pana oszukiwać?[Arjen Lucassen:] Wiem, że prawda jest tutaj[Liselotte Hegt:] Dlaczego mamy panu wierzyć?[Arjen Lucassen:] Jeśli chcecie poczuć?

Album pełen jest doskjonałych utworów. The Earth Extinction opisuje historię którą mogli byśmy przyrównać do historii Anunaki, w której zdesperowana rasa odkrywa Ziemie w jej początkach życia i toczy sama ze soba spór o to czy mają prawo zmienić bieg naturalnej ewolucji wkraczając na tę ziemię. Natomiast brzmiący bardzo folkowo utwór River Of Time przenosi nas gdzieś do teraźniejszości w której przybysze widzą, że ludziek torzy wyewoluowali na Ziemi popełniają te same błędy które stworzyły ich własny ponury los i zastanawiają się jak cofnąć czas i naprawić swoje błędy, gdyż sami przybsze reprezetuja niejako nas samych z jakiejś potecjalnej przyszłości.W interesujące wątki i epickość opowieści po prostu trzeba się wsłuchać więc zamiast przytaczać każdy fragment albumu gorąco go polecam.

Ayreon – The Human Equation

Ayreon2Kolejnym ciekawym albumem i w zasadzie pierwszym jaki poznałem był The Human Equation, historia która opowiada o człowieku który uległ wypadkowi i zapadł w śpiączkę. Każdy utwór na płycie to kolejny dzień śpiączki, w którym bohater musi się zmierzyć z inną częścią samego siebie by ostatecznie zadecydować czy chce wrócić do życia. Szalenie ciekawy koncept i jak zawsze piękne wykonanie.Na albumie często przewijają się motywu muzyki folkowej wplecione w progresywną rock-operę.Oto wybrane utwory z albumu dostępne na YouTube:

Jednak nie tylko projekt Ayreon niesie doskonałą muzykę, przejdźmy zatem do albumu:

Star One – Space Metal

StarOne-SpaceMetalWraz ze Star One – Space Metal znowu wracamy do klimatów kosmicznych. Ten album jest utrzymany w dużo lżejszej, bardziej przygodowej atmosferze, choć ma również klimatyczne momenty. Jest w nim jednak przede wszystkim klimat science-fiction, melodyjność, rytmika i jak zwykle urzekające mnie partie wokalne.Oto kilka wybranych prze zemnie otworu z tego albumu w wersji koncertowej (świetny koncert) które najlepiej zilustrują o czym mówię. 🙂

Arjen Anthony Lucassen – Lost In The New Real

ArjenAnthonyLucassen-LostInTheNewRealPod swoim szyldem imienia i nazwiska Arjen wydał niedawno album na którym postanowił zająć się nie tylko komponowaniem i graniem na gitarze (gitarach) ale przede wszystkim zaśpiewać we wszystkich utworach. Na albumie jest kilka coverów oraz utworów które wskazują na to skąd Arjen czerpie swoje inspiracje, jak sam mówi jest to album osobisty stąd pod takim szyldem się ukazał. Jak zwykle jednak historia i metafory którymi posługuje się Lucassen są opowieścią science-fiction. Album opowiada o panu L, który chory na nieuleczalną chorobę postanawia dać się zamrozić, aby w przyszłości gdy ludzkość osiągnie poziom zdolny wyleczyć jego chorobę – móc powrócić do życia. Tak też się staje, jednak obraz ludzkości rysowany w tej opowieści, jest zupełnie inny od tego jaki znamy dzisiaj. L z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości, przyglądając się wzlotom i upadkom człowieka, który na swojej drodze bardzo się zmienił przez ten czas. Dodatkowego smaczku nadaje fakt, że narratorem opowieści wprowadzającym w temat kolejnych utworów jest nie kto inny jak Rutger Hauer, którego Arjen podobnie jak ja wielce sobie ceni między innymi za wspaniałą rolę w Łowcy Androidów (Blade Runner). Oto trzy wybrane prze zemnie utwory z tego albumu:

Oczywiście jest jeszcze wiele doskonałych albumów i utworów Arjena wartych posłuchania – nie sposób tu wszystkich przytoczyć. Mam jednak nadzieję, że dałem Wam dobry zarys twórczości tego artysty. Na Koniec polecam do obejrzenia krótki video-portret, w którym Arjen opowiada nieco o sobie i swoich inspiracjach.

Polecam również inne materiały na YouTube na z powstawania kolejnych albumów, bo naprawdę ciekawie się tego słucha i przyjemnie popatrzeć na ten proces twórczy. 🙂

A na samiuśki koniec przebłysk tego co nadchodzi i na co czekają fani – Arjen pracuje nad nowym albumem Ayreon zatytułowanym The Theory of Everything. Czekamy 🙂

Jakub „Qba” Niegowskiwww.jakubniegowski.pl

Dodaj komentarz