20 lat świetlnych stąd odkryto bliźniaczą Ziemię.

ziemia2Nowy członek rodziny planet okrąża gwiazdę czerwonego karła w odległości 20 lat świetlnych od Ziemi. Nazywa się ona Gliese 581g i jest szóstą planetą w swoim układzie planetarnym Gliese 581. Gliese 581g jest pierwszym odkrytym poza Ziemią światem, który znajduje się w planetarnej strefie życia i ma rozmiary odpowiednie do podtrzymania życia..

„Osobiście, biorąc pod uwagę wszechobecność i skłonność życia do rozkwitania gdziekolwiek się da powiedziałbym, że szanse na życie na tej planecie są stuprocentowe. Niemal nie mam co do tego wątpliwości.” stwierdził Steven Vogt, profesor astronomii i astrofizyki z Uniwersytetu Kalifornia Santa Cruz.

Planeta G – szósty członek rodziny Gliese 581 orbituje w samym środku zamieszkiwalnego regionu tego systemu, tam gdzie temperatury są odpowiednie dla pojawienia się na powierzchni płynnej wody. Wraz z masą trzykrotnie większą od ziemskiej nowoodkryta planeta ma też siłę by podtrzymać gęstą atmosferę. Dodatkowo ma też niezwykły dar czasu. Nie tylko jej gwiazda rodzicielska jest szczególnie długowieczna, planeta jest też płynnie połączona ze swym słońcem – na sposób nieco podobny do tego, w jaki Księżyc zwraca się wciąż tą samą stroną ku Ziemi (chociaż w wypadku Księżyca mechanizm zjawiska jest zupełnie inny) – tak więc połowa świata znajduje się w wiecznej jasności, druga połowa w wiecznej ciemności a pośrodku znajduje się umiarkowany pas wiecznego cienia. W rezultacie temperatury są ekstremalnie stabilne i różnorodne a środowisko naturalne musi być siłą rzeczy bardzo zróżnicowane. Zupełnie jak na naszej Wenus w fantastycznych wizjach z opowiadań Stanleya G. Weinbauma.

Dodaj komentarz