Nowe trójwymiarowe panele słoneczne.

panele-sloneczneGeneratory słoneczne na budynku lub domu są w zasadzie płaskimi panelami ustawionymi w kierunku słońca. Ale ostatnio grupa badaczy z Instytutu Technologicznego Massachusetts zadała sobie pytanie czy rzeczywiście musi tak być. W procesie odkryli, że sześcienne lub wieżowe ogniwa słoneczne mogą być lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza daleko na północ od równika.

Używając algorytmu komputerowego badacze pod kierunkiem Jeffreya Grossmana, profesora nadzwyczajnego elektroenergetyki przyjrzeli się szerokiemu wachlarzowi konfiguracji i przetestowali je pod różnymi szerokościami geograficznymi. Następnie zbudowali trzy z tych projektów i umieścili panele na dachu budynku MIT.

Odkryli, że ten projekt produkuje 20-krotnie więcej energii niż stałe płaskie panele, które zajmują tę samą przestrzeń. Powód jest bardzo prosty: Jeśli masz kombinację pionowych i poziomych paneli te pierwsze zbiorą więcej energii rankiem i wieczorem gdy promienie słońca będą padały na nie bardziej bezpośrednio. Poziome lub Katowe panele będą zbierały więcej energii w południe. Różnica jest najbardziej widoczna na dużych wysokościach, powiedzmy na Płn. Alasce lub Ziemi Ognistej. Na tych obszarach słońce nigdy nie wschodzi wysoko ponad horyzont przez dużą część roku.

Zmotoryzowane panele mogą oczywiście podążać za słońcem ale motory te zużywają zbieraną energię. Wieżowe konfiguracje nie mają takich motorów i nie muszą śledzić słońca. Kształt wieży rozwiązuje też pewien problem z zacienianiem, kiedy to zablokowane panele są wyłączane przez te wciąż wystawione na słońce. Jedyną wadą projektu będą wyższe koszty początkowe wież słonecznych. Testom zostaną poddane również inne kształty jak np. forma akordeonu łatwa do przenoszenia i transportu nie wspominając już o prostocie i szybkości ich montażu.

Dodaj komentarz